Yazılım

YAPAY ZEKA Nedir?

Yapay zeka, bir bilgisayarın yada bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara…

 Yapay zeka, bir bilgisayarın yada bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir. Yapay zeka genellikle insanların düşünme yöntemlerini analiz ederek bunlara benzer yapay yönergeler geliştirmeye çalışmaktadır. İngilizce “artificial inteligence” kavramının akromi olarak AI sözcüğünde birleşimde sıklıkla kullanılır. Yapay zeka kavramı bilgisayar bilimi kadar eskiye dayanmaktadır. Fikir babası olan Alan Mathison Turing “Makineler düşünebilir mi?” sorusu ile makine zekasını tartışmaya açmıştır. 1943’te II. Dünya Savaşı sırasında Kripto analizi(şifre bilimi) için üretilen elektromekanik cihazlar ile bilgisayar bilimi ve yapay zeka kavramları doğmuştur.

 

Yapay zekayı tek bir başlık altında incelemek yanlış olur. Makine öğrenimi(Machine learning) ve Derin öğrenme (Deep learning)  yapay zekayı oluşturan kapsayıcı terimlerdir.

 

Makine öğrenimi(Machine learning); aynı zamanda Derin öğrenmeyi kapsayan bir başka yapay zeka alt bilim dalıdır. Makinenin sağlanan verilere mantıklı ve rasyonel cevaplar türetmesini sağlayan bir algoritmadır. Örnek vermek gerekirse üzümü tanıması için mor, küçük ve yuvarlak özelliklerini tanımlamamız yeterlidir. Sonrasında muz ile üzümü ayrım edebilecektir.

 

Derin öğrenme(Deep learning); hem yapay zekanın hem de Makine öğrenmesinin alt dalıdır. Derin öğrenme ve Makine öğrenmesi birbirlerine oldukça benzer yapılardır. Derin öğrenmenin çalışma yapısını beynimizdeki nöronlara benzetebiliriz. Derin öğrenmede makine kendi kurallarını kendi koyar. Örneğin üzümü kendisi öğrenir bizim bir veri girmemize gerek yoktur.

Yapay zekanın 4 tane önemli uygulama alanı vardır bunlar:

 

Ses tanıma; teknolojisi günümüzde gelişmiş ve anlayıp cevap verme seviyesine kadar gelmiştir. Bilgisayar sesi tanır, harflere dönüştürür, harfleri anlar sonra cevap vermek için aynı işlemi tersine uygular. Ses tanıma teknolojisine verebileceğimiz basit örnekler Siri, Cortana gibi sanal asistanlardır. Günümüzde bir çok yerde ses taşıma teknolojisi kullanılmaktadır.

 

Görüntü işleme; hayatımızda bir çok yerde kullanılmaktadır ancak en basit örnek sürücüsüz araçlardır. Görüntü işleme sayesinde pikseller koda dönüşür ve insanları, hayvanları, trafik ışıklarını, uyarı levhalarını anlayıp ona göre sürücüsüz araçlarımız hareket etmektedir.

 

Doğal dil işleme;  de diğer uygulama alanlarında olduğu gibi birçok alt başlığa sahiptir. Ancak en basit örnek arama motorlarında sorulan “Bunu mu demek istediniz?” sorusudur. Bu tip cümlelerle arama algoritmaları geliştiriliyor.

 

Muhakeme; birbirine karşı savları olan iki yanı dinleyerek bir yargıya varma, yargılamadır. Bir davada hakimin suçlu ve suçsuzu ayrım etmesi muhakeme yeteneğine bağlıdır. Yapay zeka ise delilleri ve olayı süzerek muhakeme yeteneği ile suçlu ve suçsuzu ayrıt etmektedir.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: