Sistem

WMI Filter Kullanımı

Bu makalemizde WMI Filter konusunu ele alacağız. Bu filtre sayesinde bir makinenin yazılımsal ve donanımsal özelliklerini kullanarak istenilen sorguları oluşturacağız. Bu yazımızda örnek olarak işletim sistemi adını kullanarak sorgu yazacağız. Siz herhangi bir başka özelliği de kullanarak bu sorguyu yazabilirsiniz. İstediğimiz işletim sistemini sorguya yazarak atamak istediğimiz GPO’yu sadece istenilen işletim sisteminde çalışmasını sağlamış olacağız.

Öncelikle Group Policy Management ekranını açıyoruz. Buradan WMI Fİlter sekmesine sağ tık “New” diyoruz.

GPO’yu sadece Windows 7 makinelerde uygulayacağımız için karşımıza çıkan ekranda WMI Filter ismini “Windows 7” olarak değiştiriyoruz. Açıklama kısmına yapmak istediğimiz hakkında kısa bir bilgi yazıyoruz. Ardından “Add” diyerek sorgu ekranını açıyoruz. Buraya GPO’nun Windows 7 işletim sistemine sahip makinelerde çalışması için gereken sorguyu yazıyoruz ve ardından onaylıyoruz.

Son olarak “Save” diyerek filtremizi oluşturmuş oluyoruz.

 

Filtremizi oluşturduktan sonra son adım olarak yapacağımız işlem filtremizi istediğimiz GPO üzerine atamak olacaktır. Ben örnek olarak MUHASEBE OU altında bulunan Muhasebe GPO üzerine filtre atamasını yapacağım. Siz istediğiniz GPO üzerinde filtrenizi uygulayabilirsiniz. Burada Scope sekmesi altında “WMI Filtering” alanında oluşturduğumuz filtreler listeleniyor. Biz buradan Windows 7 adını verdiğimiz filtremizi seçiyoruz. Bundan sonra muhasebe kullanıcıları Windows 7 makinelerde oturum açtıklarında atadığımız GPO etkin olacaktır.

Bazı örnek WMI Filter sorgu örnekleri;

Select DayOfWeek from Win32_LocalTime where DayOfWeek = 1  –>  GPO sadece haftanın pazartesi günleri çalışır.
Select * from Win32_Processor where AddressWidth = ’64’  –>  GPO işletim sistemi 64 bit ise çalışır.
Select * from Win32_ComputerSystem where TotalPhysicalMemory  >= 34359738368  –>  GPO RAM boyutu 4GB ise çalışır. Burada RAM boyutu bit olarak hesaplanmıştır.
Select * from Win32_LogicalDisk where FreeSpace > 8796093022208  –>  GPO disk boyutu 1TB ise çalışır. Burada disk boyutu bit olarak hesaplanmıştır.

 

 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: