Bir Microsoft Windows Server Hyper-V ortamı kurmayı düşünürken, kesinlikle tek bir Hyper-V ana bilgisayarına dayanabilir ve iş yüklerini oldukça hızlı bir şekilde çalıştırabiliriz.

Ancak, kurumsal veri merkezinde yüksek oranda kullanılabilir ve ölçeklenebilir Hyper-V üretim iş yüklerini çalıştırmak konusunda ciddiysek, Hyper-V’yi bir küme yapılandırmasında yapılandırmak istiyoruz.

Windows Server 2016 Hyper-V kümesi oluşturmanın bu ilk gönderisinde, Hyper-V rolünü, ağları yüklemeye ve her iki ana bilgisayarı iSCSI hedeflerine eklemeye bir göz atacağız.

İkinci gönderide, Yük Devretme Kümelemesini yüklemeye, Yük Devretme kümemizi oluşturmaya, kümelenmiş paylaşılan birimler (CSV’ler) oluşturmaya ve Hyper-V sanal makine iş yükleri rolünü yüksek oranda kullanılabilir hale getirmeye bakacağız.

Hyper-V sunucusu rolünü yükleme

 Sunucu Yöneticisi’ni, Rol ve Özellik Ekle’yi başlatıyoruz ve Sunucu Rolleri altında Hyper-V Rolünü seçiyoruz.

Hyper-V sunucusu için gereken özellikleri eklememiz istenir. Özellik Eklemek için tıklayın.

Özellikler sayfasında, sadece İleri’ye tıklıyoruz.

Şimdi daha spesifik Hyper-V konfigürasyonuna geçiyoruz.

Yükleme sırasında oluşturulacak varsayılan sanal anahtar için bir ağ adaptörü seçiyoruz. Bu aynı zamanda ilk yönetim trafiğini de taşıyacaktır.

Windows Sunucu-2016-Hyper-V-Küme
Aşağıda belirtildiği gibi, sunucu bir kümenin parçası olacaksa, sanal makinelerin canlı geçişlerini gönderme ve alma yapılandırmasını atlayabiliriz.

Windows Sunucu-2016-Hyper-V-Küme
Bunu daha sonra yeniden yapılandırabileceğimiz için şimdilik sanal makineler için varsayılan konumları kabul edebiliriz. Paylaşılan depolama alanımızı oluşturduktan sonra, sanal makineleri depolamak için kümelenmiş paylaşılan birimi kullanabiliriz.

Windows Sunucu-2016-Hyper-V-Küme
Onay ekranında, gerekirse kesintiye uğrayacak başka bir işlem olmadığından eminseniz, hedef sunucuyu otomatik olarak yeniden başlatmayı seçebiliriz. Veya kurulum tamamlandıktan sonra bunu işaretlemeden bırakıp manuel olarak yeniden başlatabilirsiniz.

Bundan sonra ki yazımızda Failover-cluster yapısını anlatılacaktır.