Web Tasarım

Web Gelişimi

WEB 1.0

İnternetin ilk dönemlerindeki teknolojiye Web 1.0 denir. İnsanlar bu dönemde interneti sadece bilgi alma amaçlı kullanırdı. Siteye girer bilgiyi okur ortamdan çıkardı. Günümüzdeki olduğu gibi renkli bir internet yoktu. İnternette vakit harcayacak çok bir şey yoktu. Web sitesinde yorum yapamaz ya da herhangi bir ortama bilgi dahi kaydedilemezdi. Web sitesine ne yüklenmişse, sadece o okunabilirdi. Ancak internet ortamındaki pasif bilgi bir yere kadar yetti, teknolojinin gelişmesiyle, insanların bilgiye olan ihtiyacı arttı ve bu bilgi ihtiyacının giderilmesi için kullanıcıların internet ortamına bilgi aktarabilmesi gerekliydi. Bunun üzerine Web 2.0 teknolojilerinin zemini hazırlanmış oldu…

WEB 2.0

Web 2.0, O’Reilly Media tarafından 2004’de kullanılmaya başlayan bir sözcüktür. Web 2.0 ile hayatımıza birçok program girmiş oldu. Facebook ve Youtube gibi programların yardımıyla internet; hem bilgi almak hem de bilgi aktarmak için kullanılabildi. Kullanıcılar arasında etkileşim, işbirliği ve iletişimi sağladı.

WEB 3.0

Web 3.0 içerik kontrolünün yazılımcıların eline geçtiği bir alan olarak adlandırılabiliriz. Birbiriyle etkileşim halinde olan veritabanı sistemleri sayesinde nelerden hoşlandığımızı fark edebilen ve bu yolda bizlere öneriler sunan bir Web sistemidir.

Web 3.0 web tabanlı mobil uygulamalarda da büyük bir ilerleme kaydedilmesine öncülük etti. Geçmişte bir uygulama bilgisayar üzerinden sadece yazılım kullanılarak yapılabilir ve o şekilde Web’e taşınırdı.

Web 3.0 ile küresel internet pazarında çok ciddi bir çeşitlilik oluşmuş durumda. Dünyanın tüm bu bilgisini organize etmek, kullanışlı hale getirebilmek ve kullanıcıların rahat bir şekilde ulaşabilmesini sağlamak amacıyla Web 3.0 doğmuş oldu.

WEB 4.0

Web 3.0 döneminden sonra 2020 yılında başlaması beklenen internet çağıdır. Eğitim ve teknolojik gelişmeler için devrim niteliğindedir. Bu web teknolojisi sayesinde fiziki disklerin kullanımı son bularak geçmişte kalacak ve sanal ağlar üzerinden iletişime geçen yapay zeka işletim sistemleri kullanılacaktır. 1 saniye gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde 100 gigabit veri yapay zeka tarafından işlenecektir.

Web 4.0 sayesinde makineler insan beyniyle paralel olarak hareket edecek ve doğrudan insan beyniyle iletişimde olacaktır. Tıpkı bir insan beyni gibi veriyi algılayıp, işleyecek olan yapay zeka ile internet kullanıcısı sevdiği, ilgi alanı içindeki veriye kolaylıkla ve eksiksiz bir şekilde erişebilecektir. Ayrıca insan gibi yeni bir şeyler öğrenme, bilgi yönünden güncelleme ve geliştirme özelliklerine de içinde barındıracaktır.  Böylece internet kullanıcısının zaman içerisinde değişen ilgi alanları ve isteklerine göre yapay zeka kendisini değiştirerek kullanıcıların işini kolaylaştıracaktır. Web 4.0 ile birlikte gerçek yaşam, sanal ortama taşınacaktır. Söz konusu internet çağının ilerlediğimiz zamanlarında ise zenginleştirilmiş gerçeklik olarak adlandırılan teknolojiden de faydalanılacaktır. Yerel disk kullanımı zamanla son bulacak ve  yerini bulut sistem depolamasına bırakacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: