Sistem

Veeam Yedekleme ve Çoğaltmayı Yükleme

Adım 1. Kurulum Sihirbazı’nı başlatın

Kurulum sihirbazını başlatmak için:

 1. Veeam ürünlerini indir sayfasından Veeam Backup & Replication kurulum görüntüsünün en son sürümünü indirin .
 2. Yükleme görüntüsünü Veeam Backup & Replication uygulamasını kurmayı planladığınız makineye takın veya görüntü dosyasını bir flash sürücüye veya başka bir çıkarılabilir depolama aygıtına yazın. Veeam Backup & Replication’ı bir VM’ye kurmayı planlıyorsanız , kurulum görüntüsünü VM’ye monte etmek için sanallaştırma yönetimi yazılımının yerleşik araçlarını kullanın.

ISO içeriğini ayıklamak için, büyük boyutlu ISO’lardan düzgün veri ayıklayabilen ve uzun dosya yollarıyla düzgün çalışabilen yardımcı programların en son sürümlerini de kullanabilirsiniz.

 1. Görüntüyü bağladıktan veya diski yerleştirdikten sonra, Otomatik Çalıştırma, yükleme seçeneklerinin bulunduğu bir açılış ekranı açar. Otomatik Çalıştırma kullanılamıyor veya devre dışı bırakılmışsa, görüntü veya diskten Setup.exe dosyasını çalıştırın .
 2. In Veeam Backup & Replication giriş ekranı bölümünde, tıklayın yükleyin .

ÖNEMLİ!

Autorun veya Setup.exe dosyasını kullanarak Veeam Backup & Replication uygulamasını kurmanız önemle tavsiye edilir ISO klasörlerinden başka yükleme dosyaları çalıştırırsanız, yüklenmesi gereken bazı bileşenleri kaçırabilirsiniz ve Veeam Backup & Replication beklendiği gibi çalışmayabilir.

Adım 2. Lisans Sözleşmesini Okuyun ve Kabul Edin

Lisans Sözleşmesi Adım sihirbazın, sen Veeam’in ve Veeam içeriyor 3. parti bileşenleri için lisans sözleşmesini kabul etmelisiniz. Lisans sözleşmesini kabul etmezseniz, kurulum sihirbazının bir sonraki adımına geçemezsiniz.

 1. Lisans sözleşmesini okuyun.

3. parti bileşenleri için lisans sözleşmesini görüntülemek için tıklayın Görünümü .

 1. Seç ben Veeam lisans anlaşması koşullarını kabul onay kutusunu.
 2. Seç ben 3. parti bileşenleri lisans anlaşması koşullarını kabul onay kutusunu.

Adım 2. Lisans Sözleşmesini Okuyun ve Kabul Edin

3. Adım. Lisans Dosyasını Sağlayın

At sağlayın Lisans Adım sihirbazın, sen ne için lisans belirtmelisiniz Veeam Backup & Replication yüklemek istediğiniz. Aşağıdaki lisans türlerini yükleyebilirsiniz:

 • Ürünü indirdikten sonra size gönderilen değerlendirme lisansı.
 • Tam lisans satın aldı.
 • Lisans yok.

Bu durumda, kurulumdan sonra Veeam Backup & Replication Topluluk Sürümü modunda çalışır. Lisansı yüklerseniz ürünün tam sürümüne geçebilirsiniz. Daha fazla bilgi için, bkz. Topluluk Sürümü ve Tam Sürüm .

Makineye zaten geçerli bir lisans yüklenmişse, kurulum sihirbazı sizi bu konuda bilgilendirecektir. Bu durumda, Lisans Ver adımını atlayabilir ve sihirbazın bir sonraki adımına geçebilirsiniz.

Bir lisans yüklemek için:

 1. Lisans dosyası Veeam Backup & Replication alanında, tıklayın Gözat’ı .
 2. Veeam Backup & Replication için geçerli bir lisans dosyası seçin .

3. Adım. Lisans Dosyasını Sağlayın

Adım 4. Bileşenleri Gözden Geçirin ve Kurulum Klasörünü Seçin

At Program Özellikleri Sihirbazın adımını, kurulum sihirbazı makinede kuracaktır hangi bileşenlerin kontrol ve kurulum klasörü seçebilirsiniz.

Kurulum sihirbazı aşağıdaki bileşenleri yükler:

 • Veeam Yedekleme ve Çoğaltma
 • Veeam Yedekleme Kataloğu (VM konuk işletim sistemi indeksleme verilerinin depolanmasından sorumlu bileşen)
 • Veeam Yedekleme ve Çoğaltma Konsolu

Kurulum sihirbazı arka planda aşağıdaki bileşenleri de kurar:

 • Microsoft Active Directory için Veeam Explorer
 • Microsoft Exchange için Veeam Explorer
 • Oracle için Veeam Explorer
 • Microsoft SQL Server için Veeam Explorer
 • Microsoft SharePoint için Veeam Explorer
 • Microsoft OneDrive İş için Veeam Explorer
 • Veeam Backup PowerShell Ek Bileşeni Bu bileşenler ek lisans gerektirmez. Veeam Backup & Replication ile entegre edilmiştir .Kurulum klasörünü seçmek için:
  1. Şuraya yükle alanının sağındaki Gözat’ı tıklayın .
  2. Klasör Gözat penceresinde, ürün için kurulum klasörünü seçin. Varsayılan kurulum klasörü C: \ Program Files \ Veeam \ Backup and Replication \ şeklindedir .

  Adım 4. Bileşenleri Gözden Geçirin ve Kurulum Klasörünü Seçin

  Adım 5. Eksik Yazılımı Yükleme

  Sistem Yapılandırma Kontrol Adım sihirbazın, kurulum sihirbazı kontrolleri tüm önkoşul yazılım makinede yüklü olup olmadığını. Gerekli yazılım bileşenleri eksikse, kurulum sihirbazı bunları yüklemenizi önerir.

  Eksik bileşenleri otomatik veya manuel olarak kurabilirsiniz.

  • Eksik bileşenleri otomatik olarak kurmak için Yükle’ye tıklayın . Kurulum sihirbazı, geçerli çalışma oturumu sırasında yükleme işlemini kesintiye uğratmayacak ve eksik bileşenleri kurmayacaktır.
  • Eksik bileşenleri manuel olarak kurmak için:
  1. İptal’e tıklayın ve kurulum sihirbazından çıkın.
  2. Gerekli bileşenleri makineye manuel olarak kurun ve etkinleştirin.
  3. Kurulum sihirbazını yeniden başlatın, sihirbazın Sistem Yapılandırma Denetimi adımına geçin ve doğrulamayı tekrarlamak için Yeniden çalıştır’ı tıklayın .

  NOT:

  Gerekli tüm bileşenler makineye önceden kurulmuşsa, Sistem Yapılandırma Denetimi adımı atlanır.

  Adım 5. Eksik Yazılımı Yükleme

  Adım 6. Kurulum Ayarlarını Belirleyin

  At Standart Yapılandırma Adım sihirbazın, yüklemek için seçebileceğiniz Veeam Backup & Replication varsayılan yükleme ayarları veya özel kurulum ayarlarını belirtin.

  Varsayılan olarak, kurulum sihirbazı Veeam Backup & Replication’ı aşağıdaki ayarlarla yükler :

  • Kurulum klasörü C: \ Program Files \ Veeam \ Backup and Replication .
   • Konuk kataloğu klasörü Maksimum boş alan içeren bir birimdeki VBRCatalog klasörü, örneğin C: \ VBRCatalog .

   Konuk kataloğu klasörü, VM konuk işletim sistemi dosyaları için dizin oluşturma verilerini depolar. Yedeklemelerin içindeki VM konuk işletim sistemi dosyalarına göz atmak ve aramak ve 1 tıklamayla geri yükleme gerçekleştirmek için dizinleme verileri gerekir.

   • Katalog servis portu 9393 . Katalog hizmeti bağlantı noktası Veeam Guest Katalog Hizmeti tarafından katalog verilerini yedekleme sunucularından Veeam Backup Enterprise Manager’a çoğaltmak için kullanılır .
   • Hizmet hesabı YEREL SİSTEM . Hizmet hesabı, Veeam Yedekleme Hizmetinin altında çalıştığı hesaptır.
   • Servis portu 9392 . Hizmet bağlantı noktası Veeam Backup Enterprise Manager tarafından yedekleme sunucularından veri toplamak için kullanılır Buna ek olarak, Veeam Backup & Replication konsolu yedekleme sunucusuna bağlanmak için bu hizmet bağlantı noktasını kullanır.
   • Güvenli bağlantı portu 9401 . Güvenli bağlantılar bağlantı noktası, yedekleme sunucusu ile iletişim kurmak için bağlama sunucusu tarafından kullanılır.
   • SQL Server LOCALHOST \ VEEAMSQL2012 veya LOCALHOST \ VEEAMSQL2016 . Yükleme sırasında Veeam Backup & Replication kurulumu, yedekleme sunucusuna yerel olarak yeni bir Microsoft SQL Server örneği yükler:
    • Microsoft Windows 7, Microsoft Windows Server 2008 veya Microsoft Windows Server 2008 R2 çalıştıran makineler için, kurulum Microsoft SQL Server 2012 SP4 Express Edition’ı yükler.
    • Microsoft Windows Server 2012 veya üstünü çalıştıran makineler için, kurulum Microsoft SQL Server 2016 SP1 Express Edition’ı yükler.
   • Veritabanı adı VeeamBackup Veeam Backup & Replication Veeam Backup & Replication yapılandırma veritabanını yerel olarak yüklenmiş Microsoft SQL Server örneğine dağıtır .

   Varsayılan kurulum ayarlarını kullanmak için:

   1. Leave Let me farklı ayarlar belirtmek değil seçilmiş kutusunu işaretleyin.
   2. Yükle’yi tıklayın . Kurulum işlemi başlayacaktır.

   Özel yükleme ayarlarını kullanmak için Farklı ayarları belirtmeme izin ver onay kutusunu seçin. Kurulum sihirbazı, kurulum ayarlarını yapılandırmanıza izin verecek ek adımlar içerir.

   Adım 6. Kurulum Ayarlarını Belirleyin

   Adım 7. Hizmet Hesabı Ayarlarını Belirleme

   Hizmet Hesabı elle yapılandırmak kurulum ayarlarına seçtiyseniz sihirbazın adım mevcuttur.

   Altında Veeam Backup Service’ı çalıştırmak istediğiniz bir hesap seçebilirsiniz:

   • YEREL SİSTEM hesabı (önerilen, varsayılan olarak kullanılır)
   • Başka bir kullanıcı hesabı

   Hesabın kullanıcı adı DOMAIN \ USERNAME biçiminde belirtilmelidir.

   Kullanıcı hesabının aşağıdaki haklara ve izinlere sahip olması gerekir:

   • Hesabın, Veeam Backup & Replication’ın yüklü olduğu makinedeki Administrators grubunun bir üyesi olması gerekir.
   • Hesabın yapılandırma veritabanı için db_owner hakları olmalıdır .

   Veeam Backup & Replication , belirtilen kullanıcı hesabına otomatik olarak oturum aç hizmetini otomatik olarak verir .

   Adım 7. Hizmet Hesabı Ayarlarını Belirleme

   Adım 8. Microsoft SQL Server’ı seçin

   SQL Server örneği elle yapılandırmak kurulum ayarlarına seçtiyseniz sihirbazın adım mevcuttur.

   Yapılandırma veritabanını dağıtmak istediğiniz bir Microsoft SQL Server’ı seçebilir ve kimlik doğrulama modunu seçebilirsiniz.

   1. Bir Microsoft SQL Server seçin:
    • Bir Microsoft SQL Server yerel olarak veya uzaktan yüklü değilse, seçmek SQL Server arasında yükleyin yeni bir örneğini seçeneği. Kurulum, Microsoft SQL Server’ı yedekleme sunucusuna yerel olarak yükleyecektir:
   • Microsoft Windows 7, Microsoft Windows Server 2008 veya Microsoft Windows Server 2008 R2 çalıştıran makineler için, kurulum Microsoft SQL Server 2012 SP4 Express Edition’ı yükleyecektir.
   • Microsoft Windows Server 2012 veya üstünü çalıştıran makineler için, kurulum Microsoft SQL Server 2016 SP1 Express Edition’ı yükleyecektir.
    • Bir Microsoft SQL Server zaten yerel olarak veya uzaktan yüklenmişse, Varolan SQL Server örneğini kullan seçeneğini seçin. Örnek adını HOSTNAME \ INSTANCE biçiminde girin. In Veritabanı alanı için bir ad belirtin Veeam Backup & Çoğaltma yapılandırma veritabanı.
   1. Microsoft SQL Server örneğine bağlanmak için bir kimlik doğrulama modu seçin: Microsoft Windows kimlik doğrulaması veya SQL Server kimlik doğrulaması. SQL Server kimlik doğrulamasını seçerseniz, Microsoft SQL Server hesabı için kimlik bilgilerini girin.

   Yapılandırma veritabanı Microsoft SQL Server’da zaten varsa (örneğin, Veeam Yedekleme ve Çoğaltma’nın daha önceki bir yüklemesi tarafından oluşturulmuşsa ), kurulum sihirbazı bunu bildirir. Algılanan veritabanına bağlanmak için Evet’i tıklatın . Gerekirse Veeam Backup & Replication , veritabanını otomatik olarak en son sürüme yükseltir.

   Adım 8. Microsoft SQL Server'ı seçin

   Adım 9. Servis Portlarını Belirleme

   Port Configuration elle yapılandırmak kurulum ayarlarına seçtiyseniz sihirbazın adım mevcuttur.

   Yedekleme altyapısı bileşenleri arasındaki iletişim için kullanılacak bağlantı noktası numarası değerlerini özelleştirebilirsiniz:

   • Katalog servis portu. Katalog hizmeti bağlantı noktası Veeam Guest Katalog Hizmeti tarafından katalog verilerini yedekleme sunucularından Veeam Backup Enterprise Manager’a çoğaltmak için kullanılır . Varsayılan olarak, 9393 numaralı bağlantı noktası kullanılır.
   • Veeam Backup Service bağlantı noktası. Hizmet bağlantı noktası Veeam Backup Enterprise Manager tarafından yedekleme sunucularından veri toplamak için kullanılır Buna ek olarak, Veeam Backup & Replication konsolu yedekleme sunucusuna bağlanmak için bu hizmet bağlantı noktasını kullanır. Varsayılan olarak, 9392 numaralı bağlantı noktası kullanılır.
   • Güvenli bağlantı noktası. Güvenli bağlantılar bağlantı noktası, yedekleme sunucusu ile iletişim kurmak için bağlama sunucusu tarafından kullanılır. Varsayılan olarak, 9401 numaralı bağlantı noktası kullanılır.

   Adım 9. Servis Portlarını Belirleme

   10. Adım. Veri Konumlarını Belirleme

   Data Locations elle yapılandırmak kurulum ayarlarına seçtiyseniz sihirbazın adım mevcuttur.

   Endeksleme verilerinin nerede saklanması gerektiğini belirleyebilirsiniz .

   1. VPower NFS bölüm yalnızca VMware vSphere ortamları için geçerlidir. Bu veri konumunu Microsoft Hyper-V ortamları için yapılandırmanız gerekmez.
   2. Gelen Misafir dosya sistemi katalog bölümünde, indeks dosyaları saklanmalıdır klasörün yolunu belirtin.

   Varsayılan olarak, kurulum sihirbazı VBRCatalog klasörünü maksimum boş alan içeren bir birimde oluşturur, örneğin: C: \ VBRCatalog .

   10. Adım. Veri Konumlarını Belirleme

   Adım 11. Kuruluma Başlayın

   Hazır yüklemek için elle yapılandırmak kurulum ayarlarına seçtiyseniz sihirbazın adım mevcuttur.

   Kurulum ayarlarını inceleyebilir ve kurulum işlemini başlatabilirsiniz.

   1. İsterseniz Veeam Backup & Replication periyodik kontrol etmek ve ürün güncelleştirme uyarıları seçin ürün yüklü bir kez güncellemeleri kontrol ve periyodik olarak kutuyu işaretleyin.
   2. Kuruluma başlamak için Kur’a tıklayın .
   3. Yükleme işleminin tamamlanmasını bekleyin ve kurulum sihirbazından çıkmak için Son’a tıklayın .

   Adım 11. Kuruluma Başlayın

   Adım 12. Kullanılabilir Yamaları Kurun

   Veeam Backup & Replication yamalarını ve güncellemelerini düzenli olarak kontrol etmeniz ve kullanılabilir olduklarında yüklemeniz önerilir . Güncelleştirmelerin ve düzeltme eklerinin yüklenmesi, ürünün en son sürümünü kullandığınızdan ve işlevselliğini sonuna kadar kullandığınızdan emin olmanızı sağlar.

   Ürün güncellemelerini manuel olarak kontrol edebilir veya Veeam Backup & Replication’ı mevcut güncellemeler ve yamalar hakkında sizi otomatik olarak bilgilendirecek şekilde yapılandırabilirsiniz . Daha fazla bilgi için, bkz . Diğer Bildirim Ayarlarını Belirleme .

   Adım 12. Kullanılabilir Yamaları Kurun

   Bundan sonra ki makalelerimiz de yedekleme alt yapısını oluşturacağız.

    

    

    

    

    

   

   

 

 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: