Sistem

Starter GPOs Kullanımı

Bu makalemizde Starter GPOs konusunu ele alacağız. Burada oluşturacağımız GPO’yu normalde oluşturacağımız GPO’lara uygulayarak ana bir kuralın istenilen GPO’larda otomatik uygulanmasını  sağlayacağız. Bir örnekle açıklayacak olursak eğer tüm departmanlara ve bu departmanlara ait kullanıcılara RUN yasaklamak istediğimizi düşünelim. Bunu tüm departmanlara ayrı GPO oluşturup buradan da yasaklayabiliriz. Fakat Starter GPOs’de bir GPO oluşturup bunu diğerlerine atamak çok daha kolay bir yöntem olacaktır. Bu makalemizde RUN yasaklama üzerinden ilerleyeceğiz. Siz istediğiniz herhangi bir şey içinde bunu yapabilirsiniz.

Öncelikle Group Policy Management ekranını açıyoruz. Buradan Starter GPOs sekmesine sağ tık “New” diyoruz.

Run yasaklama işlemi yapacağımız için karşımıza çıkan ekranda GPO ismini “RUN YASAK” olarak değiştiriyoruz.

GPO oluşturulduktan sonra üzerine gelerek sağ tık “Edit” diyoruz.

Açılan ekranda User Configuration > Policies > Administrave Template > Start Menu and Taskbar altında yer alan “Remove Run menu from Start Menu” seçeneğini açıp Enable durumuna getiriyoruz.

Son adım olarak oluşturduğumuz Starter GPOs’in normal bir GPO’ya atamasını nasıl yapacağımızı görelim. Muhasebe departmanımız olduğunu düşünelim. Bu departman için yeni bir GPO oluşturuyoruz. “MUHASEBE” adını verdiğimiz GPO’nun altında Source Starter GPO altında bir liste açılıyor. Burada oluşturmuş olduğumuz Starter GPOs’ler listeleniyor. Biz RUN YASAK adında Starter GPOs oluşturduğumuz için listede sadece o var ve onu seçiyoruz. OK’a basıp onayladıktan sonra MUHASEBE GPO’suna, RUN YASAK Starter GPOs’i atamış oluyoruz. Bundan sonra muhasebe kullanıcıları oturum açtıklarında makinelerde RUN uygulaması olmayacaktır.

 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: