Sistem

SSD Nedir?

SSD(solid state disk/katı hal sürücü), HDD’lerin…

SSD(solid state disk/katı hal sürücü), HDD’lerin gelişmiş halidir. Depolama amacı ile kullanılan bir iç donanım parçadır. SSD’ler de bir çeşit hafıza yondası olan epromlar yer almaktadır. Bu epromlar sayesinde HDD den farklı olarak veriler elektronik olarak depolanmaktadır. HDD den SSD’ye geçiş döneminde ortak olarak kullanılmıştır ancak son zamanlarda SSD yeni cihazlarda daha çok kullanılmaktadır, çünkü performans olarak SSD’ler daha iyidir.

SDRAM ve flash yondaları olmak üzere iki çeşit yonda bulunmaktadır. SDRAM yondaları RAM’lerde bulunmaktadır ve veriyi kısa süreli veri tutmaktadır ve elektrik kesildiğinde veri kayıp olmaktadır ancak flash yondaları ise veriyi uzun süreli tutmaktadır ve elektrik kesildiği takdirde veri kayıp olmamaktadır, bu nedenle SSD içerisinde flash yondaları bulunmaktır. SDRAM ve flash yondalarının veri işleme hızı eşittir.

SSD içerisindeki flash yondaları MLC(Multi Level Cell) ve SLC(Single Level Cell) olmak üzere ikiye ayrılırlar. SLC’ler her bir hücrede 1 bit veri depolamaktadır ve az kapasiteye sahiptir ancak yüksek performanslıdır. MLC’ler ise 3 bit üzeri veriyi depolamaktadır ve yüksek kapasiteli SSD’lerde kullanılmaktadır ancak SLC’e göre daha düşük performanslıdır.

SSD’ler günümüzde daha çok tercih edilmektedir çünkü mekanik aksan bulundurmadığı için daha hızlı, sessiz, daha dayanıklı, daha az ısı yaymaktadır, daha az enerji harcamakta ve daha az yer kaplamaktadır ancak maliyeti daha fazladır. Kısaca HDD’ler için at arabsın, SSD’ler için son model elektrikli araba dersek yerinde bir örnek olur.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: