Php

SQL’de Ekle/Sil/Güncelle Komutları Nasıl yapılır

 

Bugün SQL’deki temel işlemleri gerçekleştirebilmek için mutlaka öğrenilmesi gereken 3 komuttan bahsedeceğim. Bu komutlar Insert (Kaydetme), Delete (Silme) ve Update (Güncelleme)’dir. Tabii ki halihazırda tablolarınızı da kurmuş olmanız gerekmektedir. Önce Insert komutu ile başlayalım.

 

Insert Komutu Kullanımı

Sql’e bir veri kaydı veya girişi yapmak istediğini zaman kullanmanız gereken komuttur.  Sorgu şu şekilde olmalıdır:

 

Insert into tabloAdi (sütun1, sütun2, sütun3…) values (değer1, değer2, değer3…)

 

  • Önce tabloAdi kısmına veri girişi yapmak istediğiniz tablonun ismini yazın,
  • Parantez içinde virgülle ayırarak veri girişi yapmak istediğiniz tablo isimlerini yazın. İstediğiniz kadar sütun ekleyebilir veya çıkartabilirsiniz, 1 sütuna veri girişi yapmak isterseniz eğer sadece onu yazın ve parantezi kapatın,
  • Values yazdıktan sonra tekrar parantezi açarak girmek istediğiniz verileri yazmanız gerekmektedir. Unutmayın ki eklediğiniz sütun eşdeğer sayıda veri olması gerekmektedir, yoksa hata alırsınız,
  • tabloAdi, sütun1, sütun2, sütun3 ve değer1, değer2, değer3 kısımlardaki isimlerin örnek olarak yazıldığını unutmayın

 

Önemli Hatırlatma: String olarak veri ekleyeceğiniz zaman değer1, değer2 kısmındaki verileri tek tırnak içerisinde yazmayı unutmayınız. Tablodaki sütunlari yazarken tek tırnak kullanmaya gerek yoktur.

 

Örnek Sorgu

Diyelim ki mağazanız var ve veritabanınıza yeni ürün eklemek istiyorsunuz, (fazla uzun tutmamak için 3 sütun üzerinden örnek vereceğim) o zaman şu şekilde bir sorgu işinizi görecektir:

 

Insert into UrunTablosu (UrunAdi, UrunFiyati, UrunRengi) values (‘Mikrodalga Fırın’, 1599, ‘Kırmızı’)

 

Bu sorguyu çalıştırdığınızda 1599₺ olan kırmızı renkli Mikrodalga Fırın ürünü veritabanınıza eklenmiş olacaktır.

 

 

Delete Komutu Kullanımı

SQL’de bir veya birden çok veriyi silmek istediğimiz zaman Delete komutunu kullanırız. Burada belli bir koşula göre silme işlemi yapmak en doğru tercihtir. Eğer koşul belirtmezseniz o tabloda bulunan TÜM VERİLER SİLİNİR. Sorgu şu şekilde olmalıdır:

 

Delete from tabloAdi where koşul

 

Örnek Sorgular

Diyelim bir firmanız var ve Malatya’da çalışan tüm çalışanları tablodan silmek istiyorsunuz. Bu durumda yazmanız gereken kod şu şekilde olabilir. Tablo ismi örnektir.

 

Delete from PersonellerTablosu where Sehir=’Malatya’

 

Bu sorguyu çalıştırdığınızda Şehir bilgisi Malatya olarak girilen personellerin HEPSİ diğer tüm bilgileriyle birlikte silinecektir.

Veya id numarasına göre bir silme işlemi yapmak istiyorsanız eğer şu şekilde bir sorgu kullanabilirsiniz:

 

Delete from PersonellerTablosu where id=13

 

Bu kodu çalıştırdığınızda ise tablodaki 13 numaralı id numarasına ait personel silinecektir.

 

 

Update Komutu Kullanımı

Veritabanınıza veri eklediğinizde, o verilerin değişmesi gereken durumlar olacaktır. Silip yeniden eklemek yerine, Update komutunu kullanarak verileri kolayca güncelleyebilirsiniz. Bu komutun da genellikle koşul belirterek kullanımı tercih edilir, aksi takdirde belirttiğiniz sütunlardaki tüm değerler güncellenir. Sorgu şu şekilde olmalıdır:

 

Update tabloAdı set sütun1=değer1, sütun2=değer2, sütun3=değer3

 

Bu Update komutunun koşul belirtilmemiş halidir. Bahsettiğim gibi bu şekilde kullanırsanız eğer belirttiğiniz tüm sütunlardaki değerler güncellenir. Koşullu halini göstermeden önce tam olarak anlaşılmasını sağlamak için açıklayacağım.

  • Update yazdıktan sonra tabloAdı kısmına tablo adınızı yazın, sonra da SET yazın,
  • Parantez içerisine, sırasıyla sütun ismi ve o sütundakiyle değişmek istediğiniz değeri yazmanız gerekmektedir,
  • Diğerlerinden farklı olarak Update komutunda teker teker her sütundakini hangi değer ile değiştirmek istiyorsanız eşittir (=) işaretinden sonra o değeri yazmalısınız. String ifadelerde tek tırnaklar (‘değer’) arasına yazmayı unutmayın.

Koşul belirterek de bu şekilde kullanılır:

 

Update tabloAdı set sütun1=değer1, sütun2=değer2, sütun3=değer3… where id=3

 

Bu sorguyu çalıştırdığımızda 3 numaralı id değerine ait veri satırında, belirtmiş olduğunuz sütundaki veriler değiştirilir. Delete komutunda verdiğimiz örnek gibi bir şehirde olan kişileri de koşul olarak belirtebilirsiniz, her türlü koşul olabilir yani bu, sınırlama yok.

 

Örnek Sorgu

Diyelim ki bir okulda bir öğrencinin soyadı yanlış yazılmış ve onun düzeltilmesi gerekiyor. TC kimlik numarası gibi herkese ait farklı bir değer olduğu için okul numarasını koşul olarak belirterek yapmak en doğru yöntem olacaktır, çünkü aynı isme ait başka bir öğrenci bulunma ihtimali var. O zaman şu şekilde bir sorgu işinizi görecektir:

 

Update OgrencilerTablosu set soyad=’Yılmaz’ where ogrenciNo=111111111

 

Burada, 111111111 öğrenci numaralı Cem‘in soyadını Yılmaz olarak güncellemiş olduk.

Not: Eğer koşul belirtmeseydik, yani sorgudaki where ogrenciNo=111111111 kısmını yazmasaydık, okuldaki tüm öğrencilerin soyadı Yılmaz olarak güncellenmiş olurdu.

 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: