Sistem

SQL Server Kurulumu

Öncelikle ihtiyaçlarınızı karşılayan doğru SQL Server 2012 sürümünü belirleyin ve mümkünse SP2’li kurulum paketini edinin. Sürümlerin sahip olduğu özellikleri anlamak için buraya bakabilirsiniz.

  • SQL Server 2012 Express
  • SQL Server 2012 Standard
  • SQL Server 2012 Enterprise
  • SQL Server 2012 Business Intelligence
  • SQL Server 2012 Developer

Microsoft SQL Server 2012 kurulumu yapacağınız sunucu işletim sistemi en az Windows Server 2008 SP2 veya daha üst bir sürüm olmalı. Bazı SQL Server 2012 sürümleri istemci işletim sistemlerine de kurulabiliyor. Eğer istemci işletim sistemiyle uyumlu bir SQL Server kurulumu yapacaksanız da bu en az Windows Vista SP2 veya daha üst bir sürüm olmalı.

SQL Server 2012 kurulumunu gerçekleştirdiğiniz sunucu üzerinde en az Windows PowerShell 2.0 yüklü olmalı. Windows PowerShell, Windows Server 2008 SP2 ve Windows Vista SP2 veya daha üst sürüm işletim sistemlerinde yüklü durumdadır.

Donanım Gereksinimleri

SQL Server 2012 için sağlanması gereken donanım kaynağı tamamen iş yükü ile ilgilidir. Kaç kullanıcıya veya hangi ölçekte bir servise hizmet verecek, ne sıklıkta sorgu gerçekleşecek, sorgu karakteristiği, veri boyutları gibi şeyler donanım ihtiyacını belirlerken önemli parametrelerdir.

SQL Server 2012 kurulumu için tavsiye edilen minimum donanım kaynağını aşağıda görebilirsiniz.

  • 0 Ghz veya üstü bir işlemci
  • 1GB veya üstü bellek
  • 6GB veya üstü boş disk alanı

SQL Server 2012’nin NTFS ile biçimlendirilmiş bir depolama alanına kurulması önerilir. Ayrıca kurulum sırasında internet erişimi sağlanması da bazı ön gereksinimlerin otomatik olarak indirilip yüklenebilmesi noktasında yardımcı olur.

Diğer taraftan her zaman güncel yükleme paketlerini ve sürümleri kullanmanız önerilir. Mesela SQL Server 2012 kurulumunu SP2’li bir kaynak kullanarak ve mümkünse Windows Server 2012 R2 üzerine yapmanız birçok açıdan kolay kurulan ve uyumlu bir veri platformu oluşturmanıza yardımcı olur.

BURADAN “SQLEXPR_x64_ENU.exe” kurulum dosyasını indirerek sunucunuzda çalıştırınız.

Kurulum sihirbazında seçili alanı seçerek, kurulumu başlatınız.

Kurulum öncesinde sizden lisans sözleşmesini onaylamanız istenecektir. Lisans koşullarını Kabul ederek kuruluma devam ediniz.

Kurulum için sunucunuzda gerekli dosya kontrolleri yapılarak indirilecek dosyalar belirlenmektedir. Bu aşamada bekleyerek kurulum adımına geçiş için bekleyiniz.

Dosya kontrolleri sonrasında kurulum yapmak istediğiniz servis ve özellikleri seçerek kurulum alanını seçiniz. Next butonu ile ilerleyiniz.

Buradaki adımda değişiklik yapmadan devam edebilirsiniz.

Sunucu açılışı sırasında otomatik başlayacak ve kapalı olarak başlayacak servisleri seçiniz. Database Engine otomati olarak kalmalıdır.

Burada giriş yapılacak hesap seçimi yapılmalıdır. Biz sunucu giriş bilgileri ile aynı olmasını istediğimiz için “windows authentication mode” seçip devam ediyoruz.

Burada sizlerden oluşabilecek hatalar durumunda geri bildirim yapılmasını isteyip istemediğini seçmeniz istenmektedir.

İndirme ve kurulum işlemleri başladı. Burada bitene kadar bekleyiniz.

İndirme ve kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra indirilen servislerin durumu hakkında size bilgi verilmektedir. Kontrol ederek, kurulum işlemini tamamlayabilirsiniz.

1 Comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: