SEO

SEO Uzmanı Kimdir?

SEO(Search Engine Optimization), sayesinde internet sitelerimizin arama motorlarında…

SEO(Search Engine Optimization/Arama Motoru Optimizasyonu), sayesinde internet sitelerimizin arama motorlarında üst sırada görünmesini sağlar ve bu sayede ziyaretçi sayısı artar. Bunu yapan kişiye de SEO uzmanı denmektedir. SEO uzmanı elbette tek olarak çalışabildiniz gibi bir ekiplerde çalışabilir. SEO uzmanı, belirlenen bütçe ile en uygun şekilde çalışır; ilk olarak çalışacağı siteyi analiz eder ve hangi kelimelerin anahtar kelime olacağına karar verirse bu kelimeleri üst sıraya taşır, anahtar kelimelerin rekabetini belirler, sitenin ara yüzünüzde bulunun ve kullandı dostu olmayan kodları ve hataları düzenler, rakip firmaların SEO çalışmalarını inceleyerek stratejik hamleler yapmak, sorunları tespit etmek ve çözmek, reklamlar ve sosyal medya paylaşımları ile ilgilenmek gibi bir çok dalda aynı anda çalışır ve aynı zamanda içeriklerini özgün tutmaya özen gösterir. Elbette hem gelişmeleri hemde siteyi 24/7 takip eder. Bildiğiniz üzere bir internet sitesi ile uğraşan herkesin bilmesi gerektiği gibi SEO uzmanlarında HTML, CSS, JavaScript gibi programları kullanırlar ancak SEO uzmanlarının farkı bu programları tecrübeleri ile kullanmaları ile başlar.

SEO uzmanları iki şekilde çalışırlar. Bunlar;

 

  1. On-Page; site içi optimizasyon çalışmalarıdır. Sitenizin ana sayfası dahil tüm sitede içerisindeki optimizasyon işlemleri ile ilgilenir. Bunlara yüzeysel olarak sitenizin tasarımı, kodlama yapısı ve görsel öğelerin kullanım şeklini düzenlemeyi örnek verebiliriz.
  2. Off-Page; site dışı optimizasyon çalışmalarıdır. Sitenize diğer arama motorlarından, blog ve sitelerden, soru-cevap platformlarından, videolardan ve yorumlarda sitenizin linkini vererek yönlendirmesidir, bunlar Backlink optimizasyon çalışmalarıdır.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: