Sistem

Scripts (Logon/Logoff) Kullanımı

Bu makalemizde bir script oluşturup kullanıcılara örnek olarak açılış mesajı vermeyi ele alacağız. Bu işlem sayesinde kullanıcılar oturum açtıkları makinelerde bir mesaj ekranıyla karşılaşacaklar. Böylelikle kullanıcılara herhangi bir özel gün mesajları, bilgilendirme mesajları vermek istediğimizde bu yöntem sayesinde otomatik olarak bunu sağlamış olacağız. Bu yazımızda örnek olarak muhasebe departmanına ait kullanıcılar üzerinden ilerleyeceğiz. Siz herhangi bir başka departmanı da tercih edebilirsiniz.

Öncelikle masaüstü ekranımızda bir .txt uzantılı dosya oluşturuyoruz. Dosyamızın içine girip msgbox “MUHASEBE KULLANICISI HOŞGELDİNİZ” yazıyoruz. Siz burada çift tırnak içine vermek istediğiniz herhangi bir mesajı yazabilirsiniz. Ardından dosyamızı kapatıyoruz.

Dosyamızın script dosya türünde olması için dosyamızın .txt uzantısını .vbs olarak değiştiriyoruz. Bu işlemin ardından dosyamızın simgesi de otomatik olarak script yapıya dönmüş olacaktır. Bundan sonra dosyamıza çift tıkladığımızda bir mesaj kutusunun açıldığını göreceğiz. Bu mesaj kutusunun muhasebe kullanıcıları oturum açtıklarında karşılarına gelmesini sağlayacağız.

Dosyamızı hazırladıktan sonra  Group Policy Management ekranını açıyoruz. Buradan MUHASEBE OU sekmesine sağ tık “Create a GPO in this domain, and Link it here” diyoruz.

Açılan ekranda policy adımızı SCRIPT MESAJ olarak ayarlayıp “OK” diyoruz.

Oluşturduğumuz GPO üzerine gelip sağ tık “Edit” diyoruz.

Burada sol bölümde User Configuration sekmesi altında Policies > Windows Settings altında Scripts (Logon/Logoff) alanına geliyorum. Ardından sağ bölümde Logon sekmesine çift tıklayarak açıyorum. Bu örneğimizde kullanıcılar oturum açtığında mesaj vermek istediğimiz için Logon olma işlemi üzerinden ilerleyeceğiz. Siz Logoff seçeneğini de tercih edebilirsiniz.

Açılan pencerede öncelikle dosyamızın konumunu belirtmemiz gerekiyor. Bunu direkt “Add” diyerek yaparsak dosyamızın yolu  masaüstünde olduğu için oradan oluşmuş olacak ve diğer makinelerde bu uzantıyı bulamayacaktır. Bunu engellemek için önce “Show Files” diyoruz.

Açılan pencerede klasör yolunun içine MUHASEBE.vbs script dosyamı atıyorum. Bu işlemden sonra “Add” diyoruz.

Açılan pencerede “Browse” diyerek dosyamızı koyduğumuz klasör içinden seçiyoruz.

İşlemlerin ardından dosyamızın seçilmiş olduğunu görüyoruz. “OK” diyerek onaylıyoruz.

Son olarak muhasebe kullanıcıları herhangi bir makine de oturum açtıklarında artık karşılarına tanımlamış olduğumuz açılış mesajı gelecektir.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: