Network

ROUTER OSPF

Bu uygulamamızda bir web server’ımız var swicthlerimiz ayrı vlan yapılarında ama birbirlerine ping atılıp konuşulabiliyor.İki router arasındaki protokolde ospf yapısında olacak.

Router’ımızı yapılandıralım ilk önce ;

Bu seferlik yapılandırmazı biraz hızlı geçeçeğim önce ki yazımızda router yapılandırmayı anlatmıştık bu yazıda önemli olan swicth’in trunk modu ve ospf yapılanması olduğu için bu yapılarımızın üstünde duracağım.

İlk önce 3560 swicth’imizin yapısını yapalım.

2960 swicth’imizin yapısı;

Şimdi önemli olan bu yapıdaki birşey daha eğer bütün vlanlar birbirlerini görsün ping atsın istiyorsak 3560 swicth’imize

yazmamız gerekli yoksa pinglerimiz diğer bilgisayarlara ulaşmayacaktır.

Diğer önemli olan kısımda iki router’ımızı ospf protokol’u yapmamız böylece artık bütün bilgisayarlarımız web server’ımıza ulaşabilecektir.

Dikkat ettiyseniz 10.0.1.0 ,11.0.1.0 ,12.0.1.0 olarak yazdıklarımız bizim routerda sub-interfaces olarak tanımladığımız ip lerimiz bu kısımda önemlidir.

İkinci olarak dikkat etmemiz wild card mask /24 olanlarda mask’ımız 255 ben özellikle göstermek açısından routerlarım arasında bir tane /30 subnet kullandım onun için mask’ımızda 3 olucaktır.Subnet mask konusunda önemli bir hatırlatma /30 dediğimiz zaman subnet maskımız 255.255.255.252 dir.Wild card maskımız onun için 3 olmuştur.

Ospf yapılamırımızı da yaptıktan sonra artık bütün bilgisayar hem server’a hemde diğer bilgisayara ulaşabilecektir artık .

Ospf de dikkat edilecek olan tanımlama yaparken router ospf dedikten sonra verdiğimiz değerin bütün ospf tanımlamalarında aynı değere verecek olmamızdır bizim örnekte bütün tanımlamalar 1 olduğu gibi herkese iyi çalışmalar.

 

 

 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: