Sistem

RAM Nedir?

RAM(Random Access Memory), cihazlarımızda veriyi…

RAM(Random Access Memory/Rastgele Erişimli Hafıza), cihazlarımızda (bilgisayar, telefon gibi cihazlarda) veriyi geçici olarak depolayan birimdir. Cihazlarımızda ki verilerimizi ihtiyaç anında bize en hızlı şekilde iletebilmek için vardır ancak bu birim cihazımızın elektriği kesildiğinde(kapattığımızda) içerisindeki bilgiyi depolayamaz, elektrik ile çalışmaktadır. Bilgiyi içerisinde bulunan hücrelerde depolar. Cihazlarımızda bu birime ihtiyaç duyma nedenimiz o an lazım olan ancak sonrasında işimize yaramayacak veriye hızlı bir şekilde ulaşmamızı sağlar. Bu verilere örnek olarak yazı yazarken “Geri Al” düşmesindeki verileri örnek verebiliriz ya da telefonumuzda oyun oynarken bir arama anında oyun arka planda beklemesini örnek verebiliriz. Eğer RAM olmasaydı bu geçici veriler sabit disk üzerinde depolanacaktı ancak bu defa büyük bir zaman kaybı yaşayacaktık veya oyunlarımız çok yavaş olacaktı.

DRAM(Dinamik RAM) ve SRAM( Statik RAM) olmak üzere iki çeşit RAM vardır. DRAM; içerisindeki veriyi hücreler içerisindeki kondansatörler ile tutar. Elektrik kondansatörü bir yüke ya da yük eksiğine sahiptir, kondansatörlerdeki veriler sızan enerjiyi telafi edebilmek için her bir milisaniyede bir elektronik yük ile yenilenir. SRAM; içerisinde kondansatör yerine transistörler bulunur. Transistörler anahtar görevi görmektedir, bir ucu 1 diğer ucu ise 0 olarak görev yaptığı için sürekli yenilenmesine gerek yoktur. 1 bitlik veri depolamak için SRAM birkaç transistör kullanırken, DRAM tek bir kondansatöre ihtiyaç duyar. Dolaysıyla SRAM’in çipleri daha büyüktür ve DRAM’e göre çok daha pahalıdır.

RAM’leri aynı anda bir çok iş için kullandığımız durumlarda ısınmaktadır, ısınma sonucunda doğal olarak bazı sorunlar ortaya çıkar. Bu durumla başa çökmek için ise RAM soğutucuları kullanılarak RAM’in ısısı optimum seviyede tutulur. Ancak soğutucu her daim şart değildir, örneğin overlock (bilgisayar parçalarınızın sınırlanırını zorlayarak hız arttırma işlem) yapmak istiyorsanız veya yoğun bir şekilde RAM kullanan bir iş yapıyorsanız soğutucuya ihtiyacınız vardır. Bu tip durumlarda soğutuculu RAM’leri tercih etmeniz sizin için daha iyidir.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: