Network

Profesyonel Network Yapısı

www.zaferak.com.tr

Bu yazımızda profesyonel bir network yapısının nasıl olduğundan bahsedeciğiz. Bu resimde nereden bağlanılacağını Ip yapıkandırmasının nasıl olduğu ve hangi hiyerarşide bağlanıldığı görülmektedir.

Burada hiyerarşide en üst kısıma Rooter cihazımız bağlanmıştır. Router bizim dışarıyla bağlantı kurduğumuz cihazdır. Yani aldığımız interneti sistemimize dağıtacağımız kısımdır. Kısaca internetin geldiği kısımdır.

www.zaferak.com.tr

www.zaferak.com.tr

Bu resimde WAN Link AG içerisindeki 2 port bizim aldığımız 2 farklı internet sağlayıcımızın portudur. Yani interneti buradan sistemimize dahil etmiş oluruz. Bu elektrik olarak düşünülebilir. Binamıza elektriği nereden alırız ana sigortadan. Daha eve gelmeden ana sayaçtan geçer. Burada da öyle düşünebiliriz. Daha sonra Lan üzerinden Donanımsal Firewall cihazımıza aktarırız. Firewall cihazımız bizim güvenlik sağladığımız cihazdır. Policyler ile hangi isteklerin kabul edildiği veya sistemimiz içerisinden kullanıcıların hangi sitelere girip çıkabileceğini eklediğimiz cihazdır.

www.zaferak.com.tr

www.zaferak.com.tr

Router üzerindeki Lan üzerinden Firewall içerisindeki Wan portlarına bağlantı yapılır. Burada mantık Wan cihazımızın dışarıdan gelen bağlantısı Lan ise içeriye dağıtıldığı kısımdır. Buradan tekrar Lan üzerinden Switch cihazımız ile kullanıcı bilgisayarlarımıza veya diğer cihazlarımıza internet sağlamış oluruz.

www.zaferak.com.tr

www.zaferak.com.tr

Bu resimde ise switch makinamız bulunmaktadır. Burada bilgisayar kamera gibi kısımların ayrı olmasının sebebi her bir 12 portun farklı bir çipi olmasıdır. Aynı cihazlar için kullanılabileceği gibi çok farklı katmanlar için ve farklı Ip tabanları içinde kullanabiliriz.

Burada verilen Ipler Netmask‘tır. Burada /27 ve /29 kavramlarına dikkat etmek gerekir. Bunlar bizim dağıtacağımız Ip sayısını belirtir. /27=32 Ip ve /29=8 Ip’dir. Bunlardan 3 tane Ip kullanılmaz çünkü bunlardan bir tanesi Broadcase ikincisi Network üçüncüsü Getway‘dir.

www.zaferak.com.tr

www.zaferak.com.tr

Burada her port için Ip ataması ile Vlan yapımız oluşturulmuş olur. Bu şekilde birbirleriyle haberleşme sağlanır.

 

www.zaferak.com.tr

www.zaferak.com.tr

Burada ise bazı makinelerin Down yani çökmesi durumunda diğer cihazlar üzerinden bağlantının devam etmesidir. Tamamen profesyonel bir sistemdir. Failover Cluster çalışmasıdır.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: