Php

PHP Nedir?

 PHP, günümüzde PHP: Hypertext Preprocesser adında kullanılsa da ilk çıktığı zamanlar…

 PHP, günümüzde PHP: Hypertext Preprocesser adında kullanılsa da ilk çıktığı zamanlar Personel Home Page(Kişisel Ana Sayfa) adına sahipti. 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilmiştir. Rasmus, kişisel web sitesini yönetmek için PHP’yi geliştirmiştir. Öz geçmişini kendi web sitesinde yayımlayan Rasmus ziyaretçi trafiğini kayıt etmek amacı ile PHP’yi geliştirmiştir. Günümüzde PHP Topluluğu tarafından geliştirmeler yapılmaktadır. PHP, çok amaçlı bir programlama dili olmasına rağmen genelde bir sitede dinamik içerik üretmek için kullanılmaktadır. Açık kaynaklıdır ve öğrenmesi kolaydır ancak profesyonel programcılar ise daha gelişmiş özellikleri için kullanmaktadır.

Yaptığınız web sitesindeki kaynak kodlarınızı gizlemek istiyorsanız PHP yardımınıza yetişecektir. Kodlarınızı bir PHP dosyasına yazdıktan sonra HTML dosyanıza ekleyerek esas kodlarınızı gizlemiş olacaksınız. Bu özellik sayesinde aynı HTML kodlarınızı ikinci bir HTML’de kullanmanız gerektiğinde aynı şekilde ikinci HTML dosyanızada kodları ekleyerek zamandan ve yerden kazanmış olacaksınız.

Dinamik bir web sitesi kurmak istediğimizde JavaScript ile yapılabilinir ancak fonksiyonellik değişebilir. JavaScript bize otomatik doğrulama ve fotoğraf galerileri gibi basit etkileşimlere izin vermektedir. Ancak sosyal ağlar ve e-ticaret(kullanıcı davranışlarıma göre değişiklik gösteren web siteleri) gibi kullanıcı katkılı içerikler yaratmamız gerektiğinde PHP’ye ihtiyaç duyarız. Örnek vermek gerekirse bir sosyal ağa giriş yaptığımızda PHP veritabanından verileri alıp tarayıcıda profilimizi göstermektedir. Profilimizde yaptığımız herhangi bir değişiklik PHP sayesinde kayıt edilmektedir. Özetlemek gerekirse JavaScript il birlikte PHP kullanılırsa gayet başarılı bir dinamik web sitesi ortaya çıkar.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: