OpenStack

OPENSTACK Network ve Router Ayarları

Proje oluşturma

Instance oluşturabilmemiz için öncelikle bir proje oluşturmamız gerekmektedir. Kurulumdan sonra halihazırda açık olan admin kullanıcımızla Identity > Projects, sekmesi altında Create Project butonuna tıklıyoruz. Gerekli bilgileri oldurduktan sonra projemizi oluşturuyoruz.

Kullanıcı Oluşturma

Proje oluşturduktan sonra bu projeye bir kullanıcı atamamız lazım. Identity > Users sekmesi altından Create User butonunu kullanarak kullanıcı oluşturuyoruz. Kullanıcı oluşturulurken bağlanacağı projeleri seçebiliriz.

Yeni ‘example’ isminde bir kullanıcı oluşturduk. Halihazırda açık olan admin kullanıcısından çıkıp example kullanıcısı ile giriş yapıyoruz.

Network Ayarı

Network Açma

Oluşturacağımız Instance’ın bir networke dahil olabilmesi için bir network oluşturuyoruz. Project > Network > Networks sekmesine girip Create Network butonuna tıklıyoruz. Network ve Subnet alt sekmelerinde aşağıdaki gibi ayarlamaları yapıp bitiriyoruz.

Açılan sayfanın son hali aşağıdaki gibi olmalı.

Router Ekleme

Project > Network > Router sekmesi altında Create Router butonuna tıklıyoruz. Gerekli bilgileri aşağıdaki gibi doldurup tamamlıyoruz.

Bu kısımdan sonra Project > Network > Network Topology sekmesinde Graph altsekmesine giderek router’ın üzerine tıklıyoruz. Açılan pop-up ekranda Interfaces başlığı altında bulunan Add Interface butonuna tıklıyoruz. Gerekli bilgileri aşağıdaki gibi doldurup Submit diyoruz.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: