SEO

MOBİL SEO Nedir?

Günümüzde akıllı telefonlar aracılığı ile her türlü işlemlerimizi gerçekleştirebilmekteyiz, elbette internet…

Günümüzde akıllı telefonlar aracılığı ile her türlü işlemlerimizi gerçekleştirebilmekteyiz, elbette internet tarayıcılarına erişimi de telefonlarımızdan yapmaktayız. İnternet sitelerimizin ziyaretini arttırmanın bir diğer yolu ise mobil uyumluluktur, bunu da mobil SEO’lar yapmaktadır. Bildiğiniz üzere desktop için yapılan internet siteleri mobil cihazlarda ekranın boyutlarından dolayı düzgün görünmemektedir, bu da kullanıcıların deneyimini ve sitemizde kalma süresini azaltmaktadır. Eğer mobile uyumlu bir web siteniz var ise bu sizleri sıralamada yukarılara çeker çünkü günümüz internet tarayıcıları (örneğin Google) yapılan arama için sonucu mobilde çıkan(yani mobilize destekleyen) sonuçları vermektedir. Google bize mobil uyumluluk konusunda çok destek olmaktır. Mobil SEO için farklı bir uygulamaya gerek yoktur ancak mobil uygulama oluşturmanız kullanıcıların için kaliteyi arttıracaktır ve site sahibine katkı sağlayacaktır. Mobil uyumluluk için bizlere üç yöntem sunulmaktadır;

 

  • Duyarlı Tasarım: Sitemizin bütün içeriği ve düzeni, tüm kullanıcılara ve tüm cihazlara yanıt vermektedir.
  • Dinamik Tasarım: İçerik dinamik olduğu için bütün içeriğimiz aynı URL içerisinde yer almaktadır ve ziyaret edilen cihaza bağlı olarak gösterilen HTML ve CSS farklılık göstermektedir.
  • Yapılandırması: Hem mobil için hemde desktop için farklı sürümleri vardır. Kullanıcının erişim sağladığı cihazı belirleyip o cihaz için optimize edilmiş olan URL’ye yönlendirmektedir.

 

Google bizlere “Duyarlı Tasarımı” tavsiye etmektedir.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: