Firewall

Mikrotik Kurulumu

MikroTik RouterOS, ağ yöneticilerinin ağ yeteneklerini ve işlevlerini kolayca kullanabilmeleri için güç sağlayan kullanımı kolay ama güçlü bir arayüzdür. MikroTik RouterOS ile normal bir standart kişisel bilgisayarı güçlü bir ağ yönlendiricisine dönüştürebilirsiniz.
MikroTik RouterOS, özellikle ince bilgisayarlar için tasarlanmış Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Terimler, masaüstü bilgisayarlarda çalışan yazılımın miktarına ve işletim sisteminin boyutuna işaret eder.

Hardware specifications required before you proceed with installation

  • CPU ve anakart – gelişmiş 4. nesil (çekirdek frekansı 100 MHz veya üzeri), 5. nesil (Intel Pentium, Cyrix 6X86, AMD K5 veya karşılaştırılabilir) veya daha yeni işlemcili Intel IA-32 (i386) uyumlu (çoklu işlemciler desteklenmez)
  • RAM – en az 64 MiB, en fazla 1 GiB; 64 MiB veya daha fazlası önerilir
  • Sabit Sürücü / Flash – standart ATA arabirim denetleyicisi ve minimum 64 Mb boşluğa sahip sürücü

NOT: SCSI ve USB denetleyicileri ve sürücüler desteklenmez; Ek sürücüler gerektiren RAID denetleyicileri desteklenmez

Aşağıdaki adımlar MikroTik RouterOS’un nasıl indirileceği ve kurulacağı konusunda sizi yönlendirecektir.

1. Adım . Temel kurulum dosyasını aşağıdaki konumdan indirin https://www.mikrotik.com/download

Kurulum dosyasını medyadan birine indirmek ve istediğiniz sisteme yüklemek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.

  • ISO görüntüsü  – Bir CD’yi gerekli dosyalar ile yazabilir ve özel bilgisayarı başlatmak ve MikroTik RouterOS’u kurmak için kullanabilirsiniz. Kurulumu gerçekleştirmenin en kolay yoludur.
  • Netinstall  – Kurulumu bir LAN üzerinden de yapabilirsiniz. Gerçekten ağ kurulumuna izin veren bazı ağ arabirim kartlarının desteklediği aygıtı önyüklemek için yalnızca önyüklenebilir bir aygıta (disket veya CD) ihtiyacınız vardır. 
  • MikroTik Disk Maker  – 3.5 “kurulum disketleri oluşturmak istiyorsanız.

Not: CD’den veya ağdan yükleme, Tam (ücretli) Lisans gerektirir. Ücretsiz Demo Lisansını almak istiyorsanız, disket kurulum ortamını kullanmalısınız.

2. Adım . Mikrotik RouterOS Kurulumu

Kurulumu yapmadan önce sisteminizde gerekli donanım özelliklerinin bulunduğundan emin olun. Kurulum için oluşturduğunuz medyayı kullanın ve makineyi başlatmak için kullanın. Konsol ekranındaki talimatları görmeli ve aynısını takip etmelisiniz.

Kurulum yapıldıktan sonra, kurulum ortamını çıkarın ve sistemi yeniden başlatmak için “Enter” tuşuna basın.

Not: Lütfen kurulum yapılmadan önce Sabit sürücünün biçimlendirileceğini unutmayın.

Uyarı: MikroTik yönlendiricinizi yeniden yüklemek için MS-DOS format komutunu veya diğer disk formatı yardımcı programlarını kullanmayın! Bu, Yazılım Kimliği’nin değişmesine neden olacak ve MikroTik RouterOS’un çalışması için başka bir lisans satın almanız gerekecek.

 

Adım 3. Yazılım Kimliğini Alma

Kurulum tamamlandığında ve makine şimdi bir yönlendirici olduğunda, 24 saat boyunca tüm özelliklerle çalışabilir. İşlevselliklerin çalışmaya devam etmesi için bu süre zarfında lisansın yenilenmesi gerekir.
Yazılımı lisanslamak için yazılım kimliğini bilmeniz gerekir. Yazılım kimliğini sistem konsolundan almak için aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz.

 /system license print

(önce yönlendiriciye varsayılan olarak admin kullanarak giriş yapmanız gerektiğini ve parola olmadan enter tuşuna basmanız gerektiğini unutmayın .

 

4. Adım . Bir lisans almak

Lisansa gitmeden önce 3. adımı uyguladığınızdan emin olun.
Bir lisans almak için Mikrotik Sitesinde bir hesabınızın olması gerekir. Eğer bir hesabınız yoksa, https://mikrotik.com/client/ adresinden bir tane oluşturabilir ve “Kayıt Ol” a tıklayabilirsiniz. Bir hesap oluşturduktan sonra, artık ihtiyacınızı karşılayan uygun lisans seviyesini seçebilirsiniz.

Adım 5 . Lisans anahtarını etkinleştirme

 • E-posta üzerinden lisans anahtarı almayı seçtiyseniz, yönlendiriciye FTP yoluyla yükleyebileceğiniz bir dosya almalısınız.

 • Ayrıca dosyayı açabilir ve dosyanın içeriğini kopyalayıp sistem konsoluna yapıştırabilirsiniz.

 • Yönelticinin İnternet bağlantısı varsa, lisansı doğrudan içinden alabilirsiniz.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: