Web Tasarım

Java Script Nedir?

Her an gelişen teknolojinin içindeki web sayfalarının, son dönemlerde güzel şekillerde süslenmesi, geliştirilmesi ve kullanım kolaylığı yaratması açısından çok önemlidir. Web uygulamalarında farkında olmasak bile sıkça javascript görmekteyiz. Çüökü hemen hemen javascript kullanılmayan bir web sitesi yoktur. JS web sitesini dinamik bir hale getirdiği gibi yönetim kolaylığıda sağlar. Günümüzde sırf JS’ de yeterli olmamaktadır. JS üzerinden türetilmiş teknolojiler kullanılmaktadır. ÖR: React js, Vue js, Angular js Node js .. gibi.

JAVASCRIPT Nedir?

Web sayfaları, masaüstü programlarının yanı sıra biraz daha farklı yapıya sahip olan yapılardır. Peki nedir bu fark?
Bir masaüstü uygulaması, bilgisayarımız üzerinde çalışmaya başladığı andan, bizim onu kapattığımız ana kadar çalışırlar ve bizim işlemlerimizi gerçekleştirmemizi sağlarlar. Web sayfaları ise onları çağırdığımız anda, kaynak kodları web server ve yorumlayıcılardan milisaniyeler içerisinde geçerek, bizim HTML adını vermiş olduğumuz bir dile render edilerek sayfayı isteyen tarayıcıya gönderirlirler. Bu kodların bizim tarayıcımıza geldiği an, web sayfasındaki bütün kodların çalışıp, işlemleri yaptıktan sonra bize sonucu geri döndükleri ve tüm işlerin bittiği andır. Yani herşey milisaniyeler içinde gelişitikten sonra sayfalar bize sadece statik (durağan) bir görüntü sunarlar.
Javascript burada devreye girer. Karşımıza sunulan, HTML kodlarından oluşmuş görüntüyü dinamik hale getirmemize yarar. Mesela web sayfasındaki bir nesneyi sürükleyip,  sayfa içindeki başka bir alana bırakabilmek veya sayfa içindeki bir resmin üzerine geldiğimizde, yeni bir sayfa açılmaksızın resmin büyüyp ekranı kaplaması bu dinamizme örnek olabilir. Tüm bu dinamizmi yaratan kavram javascript’tir.

Javascript, HTML kodlarının arasında yazılıp tarayıcıya gönderilir. Tarayıcılarımız, bu kodları alıp yorumlayarak ekrandaki HTML nesnelerinin yer değiştirmesi, özellik değiştirmesi gibi işlemleri yaparlar. Yani javascript kodları, sunucumuzda yorumlanmak yerine, bizim bilgisayarımız üzerinde çalışırlar. Tüm bu dinamizmi yaratan olay da budur.

Javascript kodlarını, HTML sayfalarımıza eklemek için 2 yöntem mevcuttur.
İlk olarak HTML kodlarının arasında, “<script type=”text/javascript”>// Kodlar…..  </script>” şeklindeki taglardan yararlanabiliriz. Küçük uygulamalarımız için yazması kolay bir yöntem olabilir. Fakat satırlarca uzayan animasyonlar v.b. uygulamalarımız için ideal olan, kodlarımızı ayrı bir dosyada yazarak, HTML içindeki, “<head></head>” etiketlerinin arasına, “<script type=”text/javascript” src=”benim_dosyam.js”></script>”  etiketlerini ekleyerek  kodlarımızı tanıtmamız mümkün.

Nasıl yazarız?

Javascript, php gibi dillere aşina olanlar için çok ta zor olmayan bir yazım yapsına sahiptir. İlerleyen sayılarımızda, javascript’i öğrenmeye başlayacağız.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: