Sistem

Harddisk Nedir?

Harddisk(HDD/sabit disk), bilgisayarınızda ki önemli ve kalıcı verilerinizi (ses, görüntü, video, film, yazılım) içerisinde güvenli…

Harddisk(HDD/sabit disk), bilgisayarınızda ki önemli ve kalıcı verilerinizi (ses, görüntü, video, film, yazılım) içerisinde güvenli bir şekilde barındıran mekanik bir iç donanım parçadır, ancak harici olarakta kullanılabilinir. Mekanik olmasından ötürü diğer depolama şekillerine göre daha yavaştır. İçerisinde plastik, demir veya camdan yapılmış bir disk bulunmaktadır, bu diskte mıknatıslar yardımı ile dairesel izler oluşturularak verilerimiz depolanır ve yönetilir, bu izlere track denir. Ancak tracklar tam olarak silinemediği için, sabit diskte ki bir veriyi kesin olarak yok etmenin tek yolu sabit diski imha etmektir. Harddisklerin önemli özelliklerinden bir diğeri bilgisayarımız kapandığında dahi verileri içerisinde barındırabilmesidir.

Kullanılan üç farklı harddisk çeşidi vardır. Bunlar; PATA, SCSI ve SATA’dır. SCSI özellikle Apple ve Unix işletim sistemine sahip bilgisayarlarda kullanılmaktadır. PATA eski bir teknolojiye sahip olmasına rağmen hala kullanılmaktadır ancak yavaş yavaş yerini SATA almaktadır. Çünkü, SATA hız ve maliyet açısından PATA’dan daha avantajlıdır.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: