Sistem

File Server’da Klasör Kotası Belirleme ve Klasörde Dosya Uzantısı Engelleme

Bu yazımızda size file server üzerinde bir klasöre dosya maksimum boyutu belirtme ve bu klasör içerisine atılıp atılmayacak uzantılı dosyaların belirtilmesini anlatacağım.

Öncelikle file server makinemizde file server resourge managere giriyoruz.

Daha sonra Quotas içerisinde oluşturacağımız kotayı ekleyip bir isim veriyoruz. Daha sonra bu isim üzerinden dosyayı seçip engelleme yapacağız.

Browse ile dosyamızın bulunduğu konumdan seçip Derive properties ile başlayan veya Define custom quota’yı seçiyoruz. Bu ikisinin arasındaki fark şekildeki gibi birinde belirtilen alanların boyutları hazır sadece seçilmesi kalıyor. Diğerinde ise istediğimiz boyutta oluşturabiliyoruz.

Şekilde görüldüğü gibi MB yerine KB veya başka bir tür seçilebildiği gibi limit kısmıda değiştirilebilir.

Ayarlarımızı kaydettikten sonra kotamızı oluşturmuş olduk.

Klasörde Dosya Uzantılarını Engelleme

 

İlk önce file screening management altındaki File groups ta yeni bir engellenecek uzantılar topluluğu oluşturuyoruz.

 

Burada Files to include grubu bizim engellediğimiz gruptur. İçerisine istediğimiz dosya adı ve uzantıyı yazabiliriz ve bu kurala dahil ettiğimiz klasörlere kesinlikle burada yazanlar gibi bir dosya atılamaz. Burada * tüm demek yani adı her ne olursa olsun txt uzantılı dosyaları engelle demektir.

Alttaki yani Files to exclude grubu ise izin verdiğimiz grupur. Yukarıda tüm txt uzantılıları eklediğimiz halde zafer.txt dosyasını bu gruba dahil ettiğimizde yukarıya bakılmaksızın ekleyebiliriz ancak zafer.txt haricinde hiçbir txt uzantılı dosyayı bu klasöre atamayız.

Daha sonra bu gruplarımızı bir template oluşturup içerisine atıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu template içerisine birden fazla yasaklı grup ekleyebilmemizdir. Yani eklediğimiz gruplardaki kurallar harfiyen yerine getirilir.

 

Son olarak ise File Screens içerisinde dosyamızı seçip Template imizde bulunan yasakları oluşturuyoruz. Artık DENEME klasörümüz 100 MB üst limite sahip ve zafer.txt hariç tüm txt uzantılı dosyalara engellenmiş oldu.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: