Network

Endian Firewall Kurulumu

Makalemizde “Endian Firewall” kurulumu konusunda sizlere bilgi paylaşacağız. Endian Firewall için “BURADAKİ” iso dosyasını indirmelisiniz.

İndirmiş olduğumuz iso dosyasını, kurulum yapacağımız Sunucu veya Bilgisayarımıza tanıtarak kurulum işlemini başlatabiliriz. Burada kurulum yapılacak makinenin freedos “İşletim sistemi kurulmamış” olduğuna emin olunuz. Kurulum başladığında sizden dil seçmeniz istenecektir, burada istediğiniz dili seçerek kurulumu başlatabilirsiniz.

Dil seçimi sonrasında kurulum işlemi başlatmamız beklenecektir. “Ok” butonuna tıklayıp işlemi devam ettirebilirsiniz.

Burada ilgili klasörlerin oluşturulması için tarafınızdan onay istenmektedir. “ Yes “  butonuna tıklayıp işlemi devam ettirebilirsiniz. Bu işlem gerekli klasör yapısının oluşturulmasına olanak sağlayacaktır.

Kurulum işlemi başladı.

Burada sizlerden Serial bağlantı noktasını açmak isteyip istemediğiniz sorulmaktadır. Bizler “ Yes “ butonuna tıklayıp devam ediyoruz.

“Green” bağlantı noktası yani local ağımız için firewall makinemize “IP Ataması” gerçekleştiriyoruz. Burada belirteceğimiz IP adresi sonradan yönetim arayüzünde kullanılarak bağlantı sağlanacaktır.

Kurulum işlemi tamamlandığında karşımıza bağlantı sağlama bilgisi yer alacaktır.

HTTPS için belirtilen adresi kullanarak arayüz bağlantısı gerçekleştirilebilir.

 

Arayüz bağlantımız ile tarayıcımızdan giriş yaptığımızda karşımıza “Endian Firewall” kurulum sihirbazı açılacaktır. Buradaki adımları izleyerek kurulumu tamamlayalım.

İlk olarak bizlerden dil ve Bölge ayarlaması yapmamız istenmektedir. Dil olarak English seçiyor, bölge içinde bulunduğumuz bölgeyi seçiyoruz. Sonrasında Devam butonuna tıklayıp devam ediyoruz.

Bu sayfada Endian lisans sözleşmesi yer almaktadır. Kabul edip, ileri butonuna tıklayınız.

Elimizde “Endian Firewall” ayarlarının bir yedeği yer alıyorsa burada sayfadan “Yedekten” Yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer elinizde herhangi bir yedek almıyor ise “No” seçili olarak devam ediniz.

Web Arayüzü” için “admin” şifresi ve “SSH” bağlantısı için root şifresi belirlememiz istenmektedir. Her iki kullanıcı hesabı için şifre belirleyerek devam ediyoruz.

Kullanıcı hesapları için şifre belirledikten sonra bizlerden bağlantı ayarlarını yapmak için kullanacağımız sistemi seçmemiz istenmektedir. Firewall makinemizi ne amaçla kullanacağımızı seçerek işleme devam edebiliriz.

Network modes: Lokal bağlantı ‘da system’in çalışma şeklini belirlemektedir. “Router” olarak çalışmasını istediğimiz için bu şekilde devam ediyoruz. Sizler internete çıkış için farklı bir cihaz kullanıyorsanız “No uplink” yada “Bridged” modunu seçebilirsiniz.

Uplink type(RED zone): Burada wan bağlantı modunu seçmelisiniz. Bizim internetimiz static ip içerdiği için “Static İp” seçerek işleme devam ediyoruz.

Lokal bağlantımızda kullanacağımız yapı modelini seçeceğimiz sayfayadayız. Bizler sadece “LAN” bağlantısı kullanacağımız için “NONE” seçerek devam ediyoruz.

Green : LAN
RED : WAN
Orange : DMZ
Blue : WIFI

ORANGE=DMZ ve Blue=Wifi network’ler ve biz elimizde bulunmadığı için yapılandırma yapmıyoruz.

Green “LAN” bağlantı ayarlarını buradan yapabilirsiniz. Network yapınıza uygun olarak ilgili alanları doldurup ağ kartınızı seçiniz sonrasında devam butonuna tıklayınız.

RED “WAN” bağlantı ayarlarını buradan yapacağız. İnternet sağlayınızdan temin ettiğiniz bilgiler doğrultusunda bu alanı doldurabilirsiniz. Bizler wan ayarlarımız doğrultusunda ilgili alanları doldurup devam ediyoruz. Burada doğru ağ kartını seçtiğinizden ve Gateway adresinin doğru olduğundan emin olunuz.

Bağlantı ayarlarımızı yaptıktan sonra bizden DNS sunucularını tanımlamamız beklenmektedir. DNS1 ve DNS2 sunucularını doldurarak devam ediniz.

Son olarak ilgili rapor ve hata bildirimleri için kullanılacak mail bilgilerini buradan girebilirsiniz.

Firewall yapılandırmamızı tamamdık ok diyerek yaptığımız ayarları kayıt ediyoruz.

20 Saniye içerisinde yapılandırma işlemleri uygulanarak servisler yeniden başlatılacaktır. “Green – Lan” bağlantısı için vermis olduğunuz IP adresini kullanarak bağlantı sağlayabilirsiniz.

Yönetim paneline, “admin” kullanıcısı için seçmiş olduğunuz şifre ile giriş sağlayabilirsiniz.

Yönetim paneline girişte sizleri “System” sayfası karşılayacaktır, burada genel olarak sisteminiz ile ilgili verileri görebilirsiniz.

Network configuration: Ağ yapılandırmanızı tekrar ayarlamanıza olanak sağlar.
Event Notifications: Buradan bildirimleri açabilir veya kapatabilirsiniz.
Updates: Endian firewall güncelleme işlemlerini buradan gerçekleştirebilirsiniz.
Users: Yeni kullanıcı tanımlayabilir, yetkilerini ayarlayabilirsiniz.
Web Console: SSH bağlantı arayüzü, dilerseniz buradaki SSH bağlantısı üzerinden komutlar kullanarak Endian Firewall sunucunuzu yönetebilirsiniz.
SSH Acces: SSH bağlantı ayarlarınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz.
BACKUP: Buradan ayarlarımızın yedek dosyasını oluşturabilir, dilediğiniz zaman oluşturduğunuz yedek dosyalarına geri dönebilirsiniz.

SHUTDOWN: Buradan sisteminizi yeniden başlatabilir veya kapatabilirsiniz.

 

Status” alanında servislerinizin ve Sunucunuzun durumu hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Network” alanında sisteminizde yer alan bağlantıları ve ilgili ayarları bulabilirsiniz.


Services” Alanında sisteminizde yer alan servislerin listesi yer almaktadır. Buradan dilerseniz servisleri kapatabilir veya aktif edebilirsiniz.

Firewall” sayfasında sisteminiz için kuralları belirleyebilir, sisteminizde kısıtlamalar yapabilirsiniz.

Proxy” alanında dilerseniz Proxy sunucusunu aktif edebilir, kısıtlamalar belirleyebilirsiniz.

VPN” buradan dilerseniz VPN sunucu belirleyebilir, sisteminize bağlı kullanıcıların VPN üzerinden İnternete erişimini sağlayabilirsiniz.

Logs and Reports” Burada hangi logların oluşacağı ve hangi durumlarda sisteminizin bildirim göndereceğini ayarlayabilirsiniz.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: