Sistem

Dynamic Host Configuration Protocol(DHCP) Kurulumu

Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP)

  1. Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü

Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP –  Dynamic Host Configuration Protocol) , IP adreslerini ve herhangi bir network ağında kullanılan ilgili yapılandırma ayarlarını bir server (sunucu) bilgisayar yardımıyla merkezi olarak yönetmek üzere adres yapılandırmalarını, yönetme zorluklarını azaltmak için tasarlanmış bir IP standardıdır.

DHCP Server’ların temelde yaptığı iş, belirli IP adresi aralıklarını ve ağ iletişimi için gerekli Subnet Mask (alt ağ maskesi), Default Gateway (varsayılan ağ geçidi), DNS Server (isim çözümleme sistemi) gibi bazı diğer yapılandırma bilgilerini dinamik (otomatik) bir şekilde dağıtmaktır.

1.1. Avantajları

  • IP adresleri merkezi bir sunucu yardımıyla dağıtılmaktadır.
  • Cihazlar arası IP çakışmaları engellenmektedir.
  • Cihazlara statik yani teker teker elle IP vermek yerine otomatik (dinamik) olarak dağıtır ve bu sayede sistem yöneticisinin iş yükünü hafifletmektedir.

1.2.Avantajları

1.2.1.Scope (Kapsam): Network ortamındaki istemcilere (client) verilecek IP adresi aralığı ve kiralama süresi gibi bilgileri içermektedir.

1.2.2.SuperScope (Üst Kapsam): SuperScope aynı fiziksel network ağında bulunan birden çok mantıksal IP Network’ünü desteklerken kullanılabilecek kapsamların yönetimsel gruplandırmasıdır.

1.2.3.Exclusion Range (Harici Aralık): Kapsamdaki IP aralığı içinden başka bir IP aralığını ayrı tutmak için kullanılır. Harici aralıktaki IP adresleri ağdaki hiçbir bilgisayara atanmaz.

1.2.4.Address Range (Adres Aralığı): Dhcp kapsamında otomatik olarak IP atanabilecek IP adresleri havuzudur.

1.2.5.Lease (Kiralama): Dhcp sunucusu tarafından belirlenen ve istemci bilgisayarın kendisi için atanan IP adreslerini kullanabileceği süredir. Default gelen süre 8 gün olarak atanmıştır.

1.2.6.Reservation(Rezervasyon): Dhcp sunucusu tarafından kalıcı bir IP adresi atanmak istendiği zaman rezervasyon işlemi kullanılır. Rezervasyon sayesinde cihaz her zaman aynı IP adresi alır.

1.2.7.Scope Options: IP adresi ve SubnetMask değerinin dışındaki TCP/IP yapılandırma bilgisidir. Network’teki Router (yönlendirici) veya Dns (Domain Name Server) server’ın bilgileri örnek olarak verilebilir.

1.2.8.Dhcp Relay Agent: Kendi segmentinde Dhcp sunucusu bulunmayan istemcilerin IP almasını sağlar.

1.3.Çalışma Prensibi

1.3.1.Dhcp Discover (IP kiralama isteği): İstemci Dhcp sunucusunun etkin olduğu network’te IP adresi alacaksa, önce Dhcp Discover mesajını broadcast yoluyla network’te yayınlar. İstemci (bilgisayar) DHCP sunucusunun adresini bilmediği için istek mesajını (DHCP discover message) broadcast olarak gönderir. Bu mesajın içine kendi fiziksel (MAC) adresini ekler.

1.3.2.Dhcp Offer (IP kiralama teklifi): Dhcp sunucusu istemcinin yayınladığı Dhcp Offer mesajını yakalar ve istemci bilgisayara kendi veri tabanındaki ilk uygun IP adresini önermek için yine Broadcast yoluyla Dhcp offer mesajını (DHCP offer message) yayınlar. Bu mesaj broadcast yoluyla yollandığı için tüm bilgisayarlara iletilir. Fakat mesajın içine istemcinin mac adresi eklendiği için olası karışıklık engellenir.

1.3.3.Dhcp Request (Kiralanacak IP seçimi): İstemci Dhcp sunucusunun yolladığı öneri mesajını (DHCP request message)  alır ve tekrar sunucuya IP adresini istediğini Dhcp Request mesajını broadcast yoluyla yayınlar. Bu sefer istemci mesajın içine Dhcp sunucusunun fiziksel Mac adresini ekler.

1.3.4.Dhcp Acknowledgement (IP kiralama onayı): Dhcp sunucusu istemciden gelen istek mesajını kabul ettiğini belirten bir Dhcp ACK mesajını (DHCP acknowledgment message) yine Broadcast yoluyla yayınlar ve istemci IP adresini edinmiş olur.

1.3.5.Dhcp Releasing: Kiralama süresi dolduğunda ise DHCP sunucusuna IP adresini başka bir cihaz için kullanabilmesi için bırakma mesajını (DHCP release message) gönderir.

1.4. Windows Server 2012 DHCP Server Kurulumu

Aşağıda verilen ekran görüntüleri Windows Server 2012 işletim sistemi üzerine DHCP Server kurulumu sürecine aittir.

Sanal makinenizi oluşturduktan sonra Server Manager’ı açın ve Add roles and features’a tıklayın.

Açılan ilk sayfada next ile ilerleyiniz.

Role-based or feature-based installation seçerek ilerleyin.

Herhangi bir değişiklik yapmadan ilerleyin.

 

DHCP Server rolünü seçin, onaylayın ve ilerleyin.

Add Features ‘ı tıklayıp ilerleyin.

Özellikleri(Add features) onayladıktan sonra ilerleyin.

Select features adımında herhangi bir seçim yapmadan ilerleyin.

İlerleyin.

Install’a tıklayarak kurulumu başlatın.

Kurulumu ilerler ve yukarıdaki gibi tamamlanır.

Ekranı kapatın.

Complate DHCP configuration sihirbazını başlatarak post-install task dediğimiz aşamayı tamamlayın.

Commit butonuna tıklayınız.

Gruplarının oluşturulması ve authorize işlemi tamamlandı.

Server üzerinde DHCP Managerı başlatın.

IPv4 türde adresler dağıtacağınızı var sayarak IPv4 üzerinde New Scope… ile sihirbazı başlatın.

Next butonu ile ilerleyin.

Oluşturulacak Scope’a bir isim verin. Bu isimlendirme Scope sayısı çoğaldığında daha sonradan ayırt etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca bu adımda ufak açıklamalar (description) da ekleyebilirsiniz.

IP Address Range adımında bu Scope üzerinden dağıtılacak IP adres aralığını belirleyin. Subnet Mask değeri otomatik olarak atanır. Network yapınıza göre kendiniz de değiştirebilirsiniz.

Eğer dağıttığınız Subnet içerisindeki bazı adresleri veya belirli bir aralığı çeşitli nedenlerden dolayı dağıtmak istemiyorsanız Add Exclusions and Delay adımında belirtebilirsiniz. Buraya eklediğiniz IP adresleri bir önceki adımdaki kapsam içerisinde olsa bile DHCP Server tarafından dağıtılmaz. Tamamen tercihe bağlıdır. IP adreslerini add’e tıklayarak ekledikten sonra ilerleyin.

Dağıtılan IP adresleri için kira süresini düzenleyebilirsiniz. Dağıtılan bir IP adresi için kira süresi varsayılan (default) durumda 8 gündür ve aslında birçok ortam için idealdir.

DNS Server, Default Gateway adresi gibi diğer bilgileri girerek devam etmek için aşağıdaki adımda Yes, I want to configure these options now seçimini yapın. Eğer bu seçenekle devam etmezseniz daha sonra bu adımı mutlaka gerçekleştirmeniz gerekir. Aksi durumda bu Scope üzerinde gönderilebilecek herhangi bir ayar yer almaz.

İlk olarak Default Gateway (varsayılan ağ geçidi) adreslerinizi ekleyin. Genelde tektir ama oluşturulan senaryoya ve istemciye göre birden fazla da olabilir.

Ekledikten sonra ilerleyin.

DNS Server adres bilgilerinizi girin. Listede yukarıda olan DNS Server adresi birincil, sonraki ikincil ve diğerleri şeklinde gönderilir.

Yes’i seçin ve ilerleyin.

İlerleyin. Eğer WINS server kullanılıyorsa bu adımda girilebilir.

Bu adımda scope aktifleştirilecektir. Eğer bir Scope aktif değil ise o DHCP Server o Scope’tan herhangi bir IP adresi dağıtmaz.

Finish ile DHCP Server konfigürasyon ve Scope oluşturma aşamasını bitirin.

DHCP Manager konsoluna gidip ilgili Scope’a bakıldığında; Address Pool bölümünde dağıtılacak veya kapsam dışı bırakılan IP adres aralıklarını görebilirsiniz.

Reservations bölümünde mevcut rezervasyonlar yer alır ve bu bölümden yenilerini oluşturabilirsiniz. Örneğin E0:3F:49:9F:53:60 MAC adresine sahip bir istemcinin bu DHCP Server’dan her zaman 192.168.1.25 IP adresini almasını ve aynı zamanda bu IP adresinin başka hiçbir istemciye dağıtılmamasını istiyorsanız kullanmanız gereken yer burası.

New Resevation da IP rezerve edeceğiniz bilgisayarın bilgilerini girdikten sonra ilerleyin.

Eğer başka IP rezervesi yapılacaksa bilgileri girebilirsiniz. IP rezervesi yapılmayacaksa ekranı kapatabilrsiniz.

Rezerve ettiğiniz IP’leri bu listeden görebilirsiniz.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: