Sistem

Drive Maps Kullanımı

Bu makalemizde Drive Maps konusunu ele alacağız. Bu işlem sayesinde kullanıcılar oturum açtıkları makinelerde kendi alanlarına ait dosyaları disk olarak görecek ve böylelikle kolayca erişim sağlamış olacak. Bu yazımızda örnek olarak muhasebe departmanına ait kullanıcılar üzerinden ilerleyeceğiz. Siz herhangi bir başka departmanı da tercih edebilirsiniz.

Öncelikle Group Policy Management ekranını açıyoruz. Buradan MUHASEBE OU sekmesine sağ tık “Create a GPO in this domain, and Link it here” diyoruz.

Açılan ekranda policy adımızı DRIVE MAP olarak ayarlayıp “OK” diyoruz.

Oluşturduğumuz GPO üzerine gelip sağ tık “Edit” diyoruz.

 

Burada sol bölümde User Configuration sekmesi altında Preferences > Windows Settings altında Drive Maps alanına geliyorum.

Drive Maps üzerine gelip sağ tık “New > Mapped Drive” diyoruz.

Açılan pencerede General sekmesi altında Location alanına dosyaları çekeceğimiz adresimizi ve Label as alanına oluşacak diskin adını yazıyoruz, Drive Letter alanında da Z diskini seçiyoruz. Disk olarak farklı bir harfi de seçebilirsiniz. Seçimlere tersten başlamak önerilen kullanım biçimidir.

Son olarak muhasebe kullanıcıları herhangi bir makine de oturum açtıklarında artık dosyalarını disk olarak görebilme özelliğine sahip olacaklardır.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: