Hyper-V

DNS Server Kurulumu

DNS Nedir?

DNS, verilen bir makina adının Ip adresini çözerek makinaların internet üzerinde domain isimleri ile haberleşmelerine olanak tanır.

 

DNS’in kullanım amacı, kolay anlaşılabilir ve kullanılabilir makine ve alan isimleri ile makine IP adresleri arasında çift taraflı dönüşümü sağlar. Örneğin; www.zaferak.com.tr isimli bir domain i 192.168.1.54 e çevirir, aynı şekilde 192.168.1.54 ip adresini de www.zaferak.com.tr isimli domaine dönüştürür.

 

DNS’nin yönettiği alanlara ZONE denir.

 

Hyper-V Üzerinden DNS Server Kurulumu

Bildiğiniz üzere bir sistemin olmazsa olmazı DNS serverlardır. Bu içeriğimizde sizlere Windoes Server’ da Hyper-V kullanarak nasıl sanal DNS serverları kurulacağını ve kurduğumuz DNS serverlerın birbirine nasıl bağlanacağını göstereceğiz.

 

Sanal makinamızı oluşturduk şimdi sıra oluşturduğumuz makinaya DNS server özelliği vermemize geldi. Server Manager arayüzünden Add roles and features sekmesine tıklıyoruz.

 

 

 

Gelen ekranda daha önce oluşturduğumuz sanal makinemizin görevini vermeden önce yapılması gerekenler yazmakta. Herşey tamamsa Next diyoruz.

Gelen ekranda Role-based or feature-based installation ve Remote Deskop Services installation seçenekleri geliyor. Biz Role-based or feature-based installation kutucuğunu işaretleyip Next diyoruz.

Server Selection ekranında hangi serveri seçeceğimizi gösteriyor. Çoğunlukla bu ekran otomatik olarak seçili gelir. Select a server from the server pool kutucuğunu işaretleyip Next diyoruz.

Şimdi gelelim asıl önemli konumuza. Bu adımımızda oluşturduğumuz sanal makinenin DNS server olduğunu tanıtmamızın zamanı. Gelen ekranda Roles başlığı altındaki DNS Server kutucuğunu işaretleyip Next diyoruz.

 

Bu ekranda eklenecek olan DNS Server özelliklerini görüyoruz ve Add Features diyoruz.

 

Add Features işlemi bittikten sonra arayüzümüzün bu şekilde , DNS Server kutucuğu işaretli olması gerekiyor. Eğer kutucuk işaretli hale geldiyse Next diyoruz.

Gelen ekranda eğer otomatik gelen Features yani özelliklerin dışında bir Features seçmek istiyorsak işaretleyip Next diyoruz.

Ve geldik son bölüme. Bu bölümde seçtiğimiz Tools’ları görüyoruz. Install butonuna tıklayıp yaptığumız Add Roles and Features işlemini yüklemeye geçiyoruz. Ve artık DNS Server’imiz hazır, aynı işlemleri ikinci bir DNS Server kurulumu için tekrarlıyoruz. Master ve Slave olarak iki adet DNS Server kurulumu yapıyoruz. Bunun amacı, Master DNS serverimiz çok yoğun bir kullanıma maruz kalırsa Slave DNS serverdan yardım alıp rahatlamasını sağlamak. Şimdi bu iki serveri birbirine bağlayıp, New Host eklemeyi göstereceğiz.

 

Primary Zone Kurulumu

Add Roles and Features işlemini gerçekleştirdikten sonra Server Manager arayüzündeki Tools sekmesine tıklayıp DNS seçeneğine tıklıyoruz ve DNS Manageri açıyoruz.

 

Açılan DNS Manager ekranında DNS başlığı altındaki Forward Lookup Zones’e sağ tıklayıp New Zone diyoruz.

Gelen Ekranda Master DNS serverimizi seçmek için Primary zone kutucuğunu seçip Next diyoruz.

Bu ekranda kendimize bir Zone name’i belirleyip Next diyoruz.

 

Bu ekranda oluşturacağımız klasör ve o klasörün ismini belirliyoruz. Create a new file with this file name kutusunu oldurduktan sonra Next diyoruz.

Gelen ekranda dinamik güncellemeye izin verme seçeneğini işaretliyoruz. Böylelikle eğer update işlemi olacak olursa sadece manuel olarak yapılmasına izin vermiş oluyoruz.

Evet Master DNS’imizin kurulumunu tamamladık. Şimdi Master’imiza New Host ekleme kısmına geçebiliriz.

Önceki kurulumda Forward Lookup Zones’de oluşturduğumuz zafer.local klasörüne sağ tıklayıp ardından New  Host(A or AAAA) seçeneğine tıklıyoruz.

Gelen New Host ekranındaki Name kısmına domain ismini, IP adress kısmına da o domaine karşılık gelen ip adresini yazıyoruzve Add Host’a tıklıyoruz. Bu eklemeleri files,mail,sql,pop,imap gibi domainler için de yapıyoruz.

 

Reverse Lookup Zone ve PTR Kaydı

Sizlere bu başlık altında Reverse Lookup Zone ve PTR kaydı ile ilgili bilgiler verip bu işlemleri nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Reverse lookup zone, IP adreslerini bir hostname’ye çözmek için kullanılır. Reverse lookup zone çalışması için zone içindeki IP adresinin hostname adına eşlenmesini sağlayan bir PTR kaydı kullanılır. Eğer kendi mail sunucunuza sahipseniz veya bunları kullanan bir uygulamanız varsa kesinlikle kullanılması gerekir. Şimdi gelelim bu işlemlerin nasıl yapıldığına…

DNS Manager’imizin içindeki Reverse Lookup Zones klasörüne sağ tıklayıp New Zone diyoruz.

 

 

 

 

Master DNS mizde işlem yaptığımız için Primary zone kutucuğunu seçip Next diyoruz.

IPv4 veya IPv6 zonlarından birini seçiyoruz. Biz işlemlerimizi IPv4 de yaptığımız için IPv4’ü seçip Next diyoruz.

 

Gelen ekranda subnetin başlangıç ip sini yazıyoruz.

 

Create a new file with file name kısmında dosyamızın ismini belirleyip oluşturuyoruz ve Next diyoruz.

Sadece manuel olarak update yapmak için Do not allow dynamic updates kutucuğunu işareteyip Next diyoruz.

 

Ve evet gelen ekranda Finish butonuna tıklıyoruz ve Reverse Lookup Zone’muzu ayarlamış oluyoruz. Şimdi diğer kısım olan PTR Kaydına geçelim…

PTR kaydı dinamik olarak güncellenecek bir sistem yapılandırılmadığında gereklidir. Bu, sunucular gibi statik IP adresleri olan sistemler için geçerli olabilir.

 

 

Reverse Lookup Zones’un içide oluşturduğumuz dosyamıza sağ tıklayıp New Pointer(PTR) ye tıklıyoruz.

Ardından gelen ekranda 192.168.1.x ip adresli ve PC1 Host Name’ine sahip bir PTR kaydı oluşturuyoruz. DNS konsoluna geri döndüğünüzde oluşturmuş olduğunuz PTR kaydını görebilirsiniz.

Secondary (Slave) Zone

İlk oluşturduğumuz DNS Server gibi Hyper-V üzerinden yeniden “New – Virtual Machine “ adımları ile bir tane daha “DNS1” adında ikinci DNS Server’imizi oluşturuyoruz. Kurulumu tamamlanan makine açıldığında Server Manager üzerinden DNS çalıştırıyoruz.

Resimdeki adımlar ile Secondary Zone oluşturmaya başlayabiliriz.

Forward Lookup Zones üzerinde sağ tık ile New Zone seçeneğini seçiyoruz.

Next seçeneği ile Zone tanımlayama başlıyoruz.

Secondary Zone sadece okunabilir olan alandır. Bir DNS sunucuda bulunan Primary Zone’un kopyasını başka bir DNS sunucusunda oluşturmak için kullanılır. Bu zone türünde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Primary Zone’un herhangi bir durumda düşmesi durumunda Secondary Zone Primary olarak değiştirilebilir.

 

Tercih ettiğiniz Zone adı ile ilerliyoruz.

Bu alanda Primary Zone’a ait Ip adresini tanımlıyoruz.

Secondary Zone tanımlamayı bitiriyoruz.

Secondary Zone tanımladıktan sonra aşağıdaki adımlar ile Primary Zone ile eşleştirmeleri tamamlamalıyız.

Primary Zone’u takip edeceğimiz için Edit seçeneği ile Primary Zone IP adresini tanımlıyoruz.

 

 

 

 

Bu seçenekte hangi Log kayıtlarını alacağımızı seçiyoruz.

Dünyadaki kabul görmüş root sunucularıdır.

 

Transfer yapabilmek için bu alanda Primary Zone’un Ip adresnini tanımlamalıyız. Edit seçeneği ile tanımlama yapmalıyız.

 

Primary Zone’a ait Ip yi bu alanda ekliyoruz ve Apply diyerek işlemi tamamlıyoruz.

 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: