Sistem

Default Policy Resetleme

Bu makalemizde Default Policy Resetleme konusunu ele alacağız. Group Policy Management ekranını açtığımızda Default Domain Policy ve Default Domain Controller Policy adında iki adet otomatik olarak oluşturulmuş policy görürüz. Bu policyler genel kural atamalarını yapmak için oluşturulmuş yapılardır. Bu atamaların dışında detay veya ekstra da atamalarda yapmak policyleri asıl kullanım amacının dışına çıkartabiliyor. Bunun sonucunda kural atamalarında karışıklıklar oluşabiliyor. Bunları düzeltmenin bir yolu nerede hangi ayarı yaptığını bilmek ve tek tek düzenlemek ki tercih edilebilecek bir yöntem şekli değildir ya da policyleri resetleyerek ilk haline geri getirmek ki bu yöntem kullanış açısından daha kolay olacaktır. İşlemlerimizi komut satırında yapacağımız için öncelikle komut satırı ekranımızı açıyoruz.

Komut satırı ekranımız açıldıktan sonra komut olarak “dcgpofix /target:both” yazıp Enter tuşuna basıyoruz.

Komutumuzu onayladıktan sonra işlemin tamamlanması için bize evet ve hayır diye iki seçenek soracak biz “Y” diyerek işlemi onaylıyoruz.

Onayla işlemlerimizi yaptıktan sonra işlemin başarıyla tamamladığına dair bilgilendirme mesajları verecektir.

Yukarıda yaptığımız işlem iki policy içinde resetleme işlemi yapacaktır. Eğer sadece policylerden herhangi birini resetlemek istersek komut satırımızda ufak değişikler yapmamız gerekecektir. Sadece Default Domain Policy için resetleme işlemi yapmak için komut satırına “dcgpofix /target:domain” yazıyoruz.

Son olarak sadece Default Domain Controller Policy için resetleme işlemi yapmak içinde komut satırına “dcgpofix /target:dc” yazıyoruz.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: