Web Tasarım

CSS Nedir?

Bilindiği üzere HTML metin biçimlendirme konusunda sitenin birçok farklı noktası adına fazla seçenek imkânı verir. CSS programı ise bu seçeneği daha üst düzey geniş bir çapta, fırsat olanakları ile sunmaktadır. Aslında basit bir deyişle HTML ile yazılmış görünümlere güzel şekiller vermek ve sayfa içerisinde konumlandırmak için kullanılır.

Diğer bir deyişle örneğin her hangi bir harf ele alınacak olursa bu harfin; büyüklüğünü, font ya da rengi gibi daha birçok farklı özelliğini detaylı bir şekilde değiştirme fırsatı vermektedir. CSS olarak bu sistemin en göze çarpan noktası ise özgün bir biçimde esnek kullanım imkânıdır. Genel açıdan bakmak gerekirse aslında bir web sitesi içerisindeki tüm sayfalar adına çok fazla font ya da renk değişimine gerek olmaz. Bu noktada CSS’nin buradaki ana görevi tüm bu işlemleri her sayfada tek tek işlemek yerine web sayfaları üzerinde tek seferde yapmak mümkündür. Bunun en büyük ayrıcalıklarından biri ise güncelleme esnasında onca site sayfasında yapılacak olan bütün bu değişiklerle ayrı ayrı uğraşılmaz tek bir merkezden değişim sağlanır.

CSS ve Kodlama

CSS ile kodlama yapılırken bir takım yapılması gereken durumlar mevcuttur. İlk başta CSS kodları HTML kodlarının iç kısmına yerleştirilir, yani yazılır. Body ya da head bölümleri içerisinde hangi türde yapılacak ise ona göre seçilebilir. Bu işlemleri ile beraber bir nevi yedek olarak da söylenebilecek olan harici CSS dosyaları hazırlanıp işlem yapılma zorunluluğu doğduğunda HTML içerisinden çıkarılabilirler. .

 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: