Sistem

CPU Nedir?

CPU(Central Processing Unit/Merkezi İşlem Birimi), 1970-71 yılları arasında ilk kez…

CPU(Central Processing Unit/Merkezi İşlem Birimi), 1970-71 yılları arasında ilk kez İntel tarafından 4004 adı ile piyasaya sürülmüştür. CPU’lar için cihazlarımızın (bilgisayarlarımız, televizyonlarımız, klimalarımız, telefonlarımız, bulaşık makinelerimiz ve daha bir çok yerde kullanılmaktadır) beyini dersek yerinde bir açıklama olur çünkü CPU’lar transistörler (yarı iletken öğelerden oluşan bir devre sistemidir, elektrik bu sistem aracılığı ile iletilir) aracılığıyla cihaz içerisindeki diğer birimler arasındaki daha akışını kontrol etmektedir ve kendisine verilen aritmetik ve mantıksal komutları yerine getirmektedir. Verilen bu matematiksel ve mantıksal işlemleri ALU (Arithmetic Logic Unit) denilen birim yapmaktadır. Cihazlarımızda ana kartlarda veya CPU soketlerine altlarında bulunan yüzlerce soket yardımı ile takılır ve her anakartın soket sayısı farklıdır.

CPU’lar makine dili denilen ikilik sistemi kullanır. Bu sistem 0 ve 1’lerden oluşmaktadır ve basit bir sistemdir çünkü 1 elektrik geliyor veya açık anlamına gelmektedir, 0 ise elektrik yok veya kapalı anlamına gelmektedir. Her türlü veri bu sistem ile kodlanarak iletilir ve depolanır.

İşlemcilerin hızlar HZ(hertz), MHZ(megahertz) ve GHZ(gigahertz) birimleri ile ifade edilir. Elektriksel komutlar saat vuruşu ile belirlenmektedir, 1 HZ ise saniyede 1 vuruş anlamına gelmektedir. Günümüzde gelişen teknoloji ile CPU hızlar GHZ ile ifade edilmektedir. Bu kada hızlı çalışan bir birim çok ısındığı için özellikle bilgisayarlarda üzerinde fan bulunmaktadır. Eğer soğuması yapılmaz ise işlevini yitirir.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: