WordPress

CPANEL Nedir?

CPanel (Control Panel), sunucumuza için uzaktan kumanda görevi görmektedir ve işimizi…

CPanel (Control Panel), sunucumuza için uzaktan kumanda görevi görmektedir ve işimizi kolaylaştırmaktadır. CPanel, Linux sunucularına sahip müşterilerin bir web hosting kontrol panelidir. Bu uygulama sayesinde web sayfası yöneticileri görsel ve interaktif işlemlerini kolaylıkla yapabilmektedir.

Oldukça popüler olan cPanel lisanslı bir programdır. Plesk, DirectAdmin, Vdeck gibi rakiplerinden önde olmasının en büyük nedeni kolay kurulumu ve kullanımıdır. Güncellemesi rahat olduğu için ileride oluşabilecek sorunları rahatlıkla engelleyebilmektedir. Kısaca cPanel; hızı, kullanımda ki kolaylığı, otomatik kurulumu, hızlı ve otomatik güncellemeleri ve stabilitesi gibi özelliklerinden dolayı rakiplerinin fazlası ile öndedir.

CPanel’in kullanımı oldukça basittir, masaüstü kullanımdan pek farklı değildir. CPanel’i açtığımızda bir çok ikon bulunmaktadır, bu ikonlara tıklayarak içeriğine erişiriz ve istediğimiz işlemi gerçekleştiririz.

CPanel ile yapabileceklerimize biraz değinmek istersek;

  • E-posta: E-postala ekleme/silme işlemi yapabilmekteyiz ve webmail kullanımı sunmaktadır. Otomatik cevaplar oluşturabilmekteyiz , MX kayıtlarımızı kontrol edebiliriz. E-postaları filtreleyebilir, kısaltabilir, izleyebilir, e-posta listesi oluşturabilir ve e-mail domain yönlendirme işlemlerimizi yapabiliriz.
  • Site Yönetimi: CPanel şifremizi yönetebilir, FTP hesap yönetimini yapabiliriz. Sitemize girmesini istemediğimiz IP’leri engelleyebiliriz. Mysql veritabanı ekleme/silme işlemlerini yapabiliriz. Ayrıca adres yönlendirmesi, sayfa özelleştirmesi, alt alan adları yönetimi, online dosya yönetimi, disk ve transfer kullanımına buradan erişebiliriz. Web koruması ile dosyalarımızı koruyabiliriz.
  • Analiz: CPanel aracılığı ile web sitemizin analizini yapabilmekteyiz. Sitemize kimin ne zaman giriş yaptığını, ne kadar tıklama yapıldığını, IP adreslerini, hangi adresten gelindiğini, arama motorlarının kayıtlarına ve kullanılan web tarayıcılarına erişim gibi bir çok fonksiyona buradan erişebilmekteyiz.
  • Diğer gelişmiş araçlar ve eklentiler: Cron işlemler, Mime tipleri, Apache handlers, ağ araçları, SSL yönetimi, Cgi merkezi, Agora Shop, Java-Cgi sohbet odası, PhpMyChatRoom gibi eklentilere de CPanel’den ulaşabilmekteyiz.

CPanel son yıllarda birçok eklentiyi kavrayarak popülerliğini arttırmıştır. Bunlar arasındaki en önemli ikisi Fantastico( birçok popüler scripti birkaç saniye içinde otomatik olarak kuran bir ektir) ve RVskin’dir(CPanele farklı özellikler ve dil desteği sunan bir bir bileşendir).

Cpanel örnek

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: