Sistem

CMD Nedir?

CMD(command), diğer adı ile komut satırı Windows…

 CMD(command/komut), diğer adı ile komut satırı Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda bilgisayar ile bizim aramızda köprü görevi görmektedir. CMD, MS-Dos tabanlı bir kod yazma konsoludur. CMD de çok sayıda kod yardımı ile, fazla bilgiye ulaşılabilinir, hata raporları alabilir ve ufak çaplı kod karşılıklarınız öğrenebilirsiniz.

 

Başlat menüsünde ki arama yerine “Çalıştır” yazıp gelen ekrana “cmd” yazarak komut satırına ulaşmış olursunuz. Genellikle yazılımcıların kullandığı bu konsol bize kodlar aracılığı ile kısa yollar sunmaktadır.

Bu komutların güzel bir diğer özelliği ise DOS’da da çalışıyor olmasıdır. Örnek olarak işletim sisteminizde bir sorun oluştuğunu varsayalım. Format atmanız gerekmekte ancak önemli bileğilerinizden dolayı format atamıyorsunuz işte burda yardımınıza CMD komutları yetişiyor. Bu komutlar aracılığı ile bilgisayarınızın formata ihtiyacı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bilgisayar açılmıyor ilken CMD’yi açmak için öncelikle bilgisayarınızı güvenli modda açacaksınız, Windows hatalarınız görmezden gelmelisiniz. CMD ekranı güvenli modda çalıştığı için komutlar aracılığı ile işletim sisteminizin sorununu öğrenebileceksiniz.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: