Cisco

Cisco MAC Adresi Filtrelemeyi Yapılandırma

MAC adresi filtreleme, bilinen bazı makinelerden veya cihazlardan gelen trafiği engellemenizi sağlar. Yönlendirici, ağdaki bir bilgisayarın veya aygıtın MAC adresini kullanarak bilgisayarı tanımlar ve erişimi engeller veya erişime izin verir. Belirli bir MAC adresinden gelen trafik, ilkeye bağlı olarak filtrelenir.

MAC adresi filtrelemeyi etkinleştirmek için:

    1. Seç Firewall > Gelişmiş Ayarlar > MAC Filtreleme .
    1. Bu cihaz için MAC Adres Filtrelemeyi etkinleştirmek için Etkinleştir kutusunu işaretleyin. Bu özelliği devre dışı bırakmak için kutunun işaretini kaldırın.

MAC filtrelemeyi etkinleştirirseniz, Aşağıda Listelenen MAC Adresleri İlkesi alanında aşağıdaki seçeneklerden birini belirleyin:

    • Geri Kalanı Engelle ve İzin Ver – Belirtilen MAC adreslerinden gelen trafiği engellemek ve diğer tüm adreslerden gelen trafiğe izin vermek için bu seçeneği belirleyin.
  • Geri Kalanı İzin Ver ve Engelle – Belirtilen MAC adreslerinden gelen trafiğe izin vermek ve yönlendiricinin LAN tarafındaki diğer tüm makinelerden gelen trafiği engellemek için bu seçeneği belirleyin.

Örneğin, iki bilgisayar LAN’da MAC adresleri 00: 01: 02: 03: 04: 05 (host1) ve 00: 01: 02: 03: 04: 11 (host2) ile bulunur. Host1 MAC adresi MAC filtreleme listesine eklenirse ve “geri kalanına engelle ve izin ver” ilkesi seçilirse, bu bilgisayar bir web sitesine bağlanmaya çalıştığında, yönlendirici bağlanmasına izin vermez. Ancak, host2 bağlanabiliyor çünkü MAC adresi listede yok. Politika “geri kalanına izin ver ve engelle” ise, host1 bir web sitesine bağlanabilir, ancak URL’si listede olmadığı için host2 engellenir. MAC filtreleme ilkesi, gelen trafiği bir ana bilgisayara yönlendiren bir güvenlik duvarı kuralını geçersiz kılmaz.

    1. MAC adresleri tablosunda, tık ekleyin .

     2.Tabloya eklenecek MAC adresini ve açıklamasını girin ve Kaydet’i tıklayın . İzin vermek veya engellemek için her adres için tekrarlayın.

 Kaydet tıklayın.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: