C#

C# Nedir?

C#(CSharp), 2000 yılında Andreas Heljsberg ve ekini tarafından…

C#(CSharp), 2000 yılında Andreas Heljsberg ve ekini tarafından geliştirilmeye başlanmıştır ve 2002 yılımda C# 1.0 olarak yayımlanmış bir programlama dilidir. C#, yayımlandığı günden beri Windows’un desteği ile geliştirilmeye devam edilmektedir. İlk yayımlanmasından sonraki 10 yılda 5.0 güncellenmiştir ve orta sınıf olarak nitelendirilmektedir. C#, özellikle modern sistemlere olan uyumluluğu ile yazılımcılar tarafından tam not almıştır. C dilinin bir üst versiyonu nasıl C++ ise, ((C++)++) yani C#(4 adet + işaretini birleşimini andıran sembol(#)den esinlenilmiştir)’da C++’ın bir üst versiyonudur. C#, .NET platformu için geliştirilen bir nesne yönelimli programlama dildir.

C# .NET Framework’üne ihtiyaç duymaktadır. Çünkü, C# kodları iki aşamada derlemektedir. Bu derlemelere MIL(Microsoft Intermediate Language) derlemesi denmektedir. İlk aşama Assembly ve ikinci aşama .EXE’dir. Ancak kodlarımız bu halde iken sistemler tarafından çalıştırılmamaktadır bu nedenle .NET Framework’e ihtiyaç duymaktayız. Yine Microsoft tarafından geliştirilmiş olan .NET Framework, MIL olarak derlenen kodlarımızı tekrardan derleyerek bilgisayarların okuyabileceği hale getirmektedir, koşacak tercümanlık yapıyor dersek doğru olur.

 

C#, kolay ve modern bir dil olduğu için hayal ettiğimiz her şeyi kodlamamıza izin vermektedir. Bunlara başlıca örnekler ise ;

  • Web form uygulamaları(Asp.NET)
  • Mobil uygulamalar
  • Web servisleri uygulamaları
  • Konsol uygulamaları
  • DLL yazma
  • Oyun tasarlama

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: