Yazılım

BOOTSTRAP Nedir?

 Bootstrap, günümüzde internet sitesi düzenlemende bize oldukça destek olan bir…

Bootstrap, günümüzde internet sitesi düzenlemende bize oldukça destek olan bir front end bir framework’tür üstelik ücretsiz olması da işin cabası. Gün geçtikçe bootstrap daha da popüler olmaktadır, elbette bunun nedeni bize sunduğu avantajlardır. Kullanımı kolaydır ve geliştiricilerin tekrar tekrar aynı kodları yazmasına gerek duymaz bu özelliği ile büyük biz zaman kazancı sağlamaktadır. Oldukça esnek bir framework olan bootstrap, web sitesi geliştirmek için gerekli olan bütün gereksinimleri karşılamaktadır. Bir diğer müthiş özelliği ise web sayfalarının bütün ekran boyutlarında ideal biçimde çalışmasını sağlamasıdır. Yani hazırladığınız web sitenizin masa üstü bir bilgisayarda da bir akıllı telefonda da görüntüsünü bootstrap ile kolay ve rahatça ayarlayabilirsiniz. Bootstrap, “bootstrap.css”, “bootstrap.js” ve “glyphicons” olmak üzere üç ana dosyaya sahiptir.

 

  1. css; web sitenizin düzenini yoluna koyan ve yöneten bi css framework’üdür.
  2. js; bootstrap’in çekirdek dosyasıdır. JavaScript dosyalarını içermektedir. Tekrar tekrar JavaScript kodlarını yazmamamızı ve zamandan kazanmamızı sağlamak için jQuery(açık kaynaklı ve çok platformlu popüler bir JavaScript kütüphanesi) kullanır. Mobil duyarlı web sitelerimizde jQuery bizlere yardımcı olmaktadır.
  3. Glyphicons; web sitemizin ikonları için bize yardım etmektedir. Bootstrap içerisinde ücretsiz olarak kullanılabilinen bir “Glyphicon Halfling” seti bulunmaktadır, standart bir görünüme sahiptir ve temel fonksiyonlar için yeterlidir. Ancak daha şık ikonlar için premium setler satmaktadır.
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: