SEO

BLACK HAT SEO Nedir?

Black Hat SEO, sitenizi çok kısa sürede ve illegal yollar ile en üst sıralara hatta…

Black Hat SEO, sitenizi çok kısa sürede ve illegal yollar ile en üst sıralara hatta 1. sıraya dahi çıkmanızı sağlar ancak geri dönüşü hiç hoş değildir. Google kendi itibarını korumak için bu tip durumlara uygun cezaları vardır ve kalıcı olarak sitenizin Google’a erişimi kesilebilir. Site içi ve site dışı olmak üzere iki çeşit Black Hat SEO tekniği vardır.

 

Site içi; mantığında anasayfada yapılan gereksiz ve aşırı bağlantılar, referans verilen site(link çıkışı)’nin kötü olması, etiket bulutlarının fazlaca kullanılmış olması, kodlamada anlamsız kod dizelerinin olması örnek verilebilinir.

 

Site dışı; mantığında ise farklı sitelerden sitemize ya anahtar kelime yada farklı kelimelerle bağlantı gönderme işlemidir. Genelde Google sandbox yada filtre cezası uygulamaktadır.

 

Belli başlı Black Hat SEO teknikleri şöyledir;

 

  1. Keyword Stuffing(Anahtar Kelime Doldurma)
  2. Invisible Text(Görünmez Metin)
  3. Doorway Pages(Köprü sayfalar)
  4. Automatically Generated Content(Otomatik İçerik Oluşturma)
  5. Tiny Text(Ufak Metin)
  6. Buying Incoming Website Links(Bağlantışı Satın Alma)
  7. Hacklink
  8. Benzer Alan Adı Kullanma
  9. Sosyal Medyada Span Yapmak

 

 Google iki şekilde cezalandırma işlemi yapmaktadır. Bunlardan biri otomatik cezadır; Google’ın algoritmaları sitenizi tarayıp uygunsuzluk fark edince ceza işlemi gerçekleşir maalesef dönüşü çok zordur çünkü düzeltme işleminden sonra algoritmanın tekrardan sitenizi taramasını beklemeniz gerekmektedir. Bir diğer yol ise manuel cezadır; bu ceza sisteminde siteniz şikayet edilir ve Google çalışanları tarafından siteniz incelenir cezaya karar verildikten sonra Search Console yardımı ile size bildirim gönderilir. Sitenizde gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra Google’a yeniden değerlendirmeleri için bilgilendirme yapmanız gerekmektedir ve sorunu nasıl çözdüğünüzüde açıklamanız gerekmektedir.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: