big data

Big Data (BÜYÜK VERİ) Nedir?

 

 

Teknoloji ve internetin gelişmesi sonucunda bilginin üretilme ve yayılma oldukça hızlı bir şekilde ilerlemiştir. Bu bilgilerin yayılması ve artması veri akışını da artırmaktadır. Bu da bir veri yığını olmasına neden olmuştur. Big data bu verilerin işlenmesi ve tutulması(saklanması) konusunda devreye girmektedir.

Big Data (Büyük Veri); hayatımızın her anında veri kullanırız. Telefonla konuşurken, mesaj atarken, internette bir ürün ararken, bir ürün satın alırken, televizyon izlerken, telefonun yüz tanıma sistemi, kredi kartı harcamaları gibi her alanda yani teknolojinin olduğu her alanda Big Data kullanılır. Dağınık(düzensiz) halde olan bu veriler Big Data’da  toplanır, işlenir ve saklanır.

 

 

Big Data Kavramları “3 V’s” (Volume Variety, Velocity) olmak üzere 3’e ayrılır gelin bunlar nedir bakalım.

Volume (Hacim): Terabayttan petabaytlara kadar olan veri aralıkları.

Variety (Çeşitlilik): Çok çeşitli kaynaklardan ve biçimlerden veri içerir (ör; Web günlükleri, sosyal medya etkileşimleri, e-ticaret ve çevrimiçi işlemler, finansal işlemler, vb.)

Velocity (Hız): Giderek artan bir şekilde, işletmelerin zaman verilerinin üretilmesinden, kullanıcılara uygulanabilecek zamana kadar öngörüler sunulmaktadır. Bu nedenle, verilerin nispeten kısa pencerelerde toplanması, saklanması, işlenmesi ve analiz edilmesi gerekir – günlükten gerçek zamana kadar.

 

 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

popüler yazılar

To Top
%d blogcu bunu beğendi: